Üks viimase aja kurvemaid uudiseid rasedate ja ravimite rindelt on see, et teadlased on asunud kahtlema paratsetamooli ohutuses.
Lapseootuse ajal soovitatakse naistel hoiduda ravimite tarbimisest, sest paljud neist jõuavad ka looteni. Kui erilisi terviseprobleeme ei teki, pole seda soovitust ka keerulide järgida. Kui aga naisel esineb elu häirivaid terviseprobleeme, siis hindavad arstid kasu ja riskide suhet ning võib olla vajalik ravimeid ikkagi võtta.
Lapseootel naiste valu vaigistamine on eriti kehvas seisus - ibuprofeeni ega teisi hästitoimivaid valuvaigisteid tarbida ei tohi. Nende asemel on rasedatele soovitatud paratsetamooli, mis paljude inimeste jaoks aga pole kuigi hea valu vaigistaja.
Paraku on juba päris mitmed uuringud leidnud, et ka paratsetamooli kasutamine raseduse ajal võib olla seotud riskidega beebile. Muide, selle teema uurimisega tegelevad ka meie Tartu Ülikooli teadlased.
UMass Lowelli ülikooli teadlaste poolt äsja avaldatud teadusülevaate kohaselt võib raseduse ajal paratsetamooli tarvitamine mõjutada loote reproduktiivorganite arengut tõsta neuroloogiliste häirete (aktiivsus- ja tähelepanuhäire, käitumisprobleemide, autismispektri häirete, kõne arengu probleemide) riski.
Samal ajal on raseduse ajal paratsetamooli tarvitanud üle poole naistest.
Mõju loote arengule ei paista aga tekkivat ühest-kahest tabletist siin-seal, vaid ikkagi pikaaegsel kasutamisel tundlikus arengujärgus. Selgem paistab seos olevat nende naiste puhul, kes on kasutanud paratsetamooli järjest üle kahe nädala ja seda esimese 10 rasedusnädala jooksul.
Kui kerge palaviku või lihtsa peavalu vaigistamisest saab veel hoiduda ja selle asemel näiteks looduslikke võtteid kasutada, siis tõsiste valuprobleemide (mõelge kasvõi hambajuurepõletikule) või kõrge palaviku korral ei ole see lihtsalt mõeldav. Mitte ainult piinade tõttu, vaid ka tugev valu või kõrge palavik ohustavad rasedust!
Seetõttu on teadlased paratsetamooli puudutava uue info suhtes pigem murelikud ega soovi, et nende avastuste tulemusel keelataks paratsetamooli kasutamist rasedatele. Pigem on sõnum see: kasutame, sest paremat varianti ei ole, aga kasutame nii vähe kui võimalik, nii palju kui vajalik. See tähendab, et paratsetamoolist tuleks proovida hoiduda raseduse alguses, ning kui paratsetamooli on tarvis, siis tuleks kasutada seda nii väikses doosis kui toimimiseks vaja ja nii harva kui tulemuste saavutamiseks võimalik.
(Allikas: UMass Lowelli ülikooli pressiteade)