Rasedus ja kahe eest söömine?

Rasedus ja kahe eest söömine?

20. Jun 2015, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Läbi aegade on räägitud, et raseduse ajal tuleks kahe eest süüa. Kas see on tõesti nii?

Kas rase naine võib ja peab raseduse ajal kahe eest sööma?
 

Ei, üldiselt seda rasedatele ei soovitata. Kuigi see võib küll väga ahvatlev olla, ei saa arstid seda soovitada, ütleb toitumisspetsialist.

Keha võib raseduse ajal küll rohkem toitaineid vajada, aga kahekordseid koguseid süües ei sünni laps kaks korda tervemana. Pigem tähendab see liigset kaalutõusu, mis omakorda võib sünnituse ajal mitmeid komplikatsioone põhjustada.

Kui naine on enne rasedust normaalkaalus, ei vaja ta esimese trimestri jooksul lisakaloreid. Teisel trimestril vajab ta umbes 300 lisakalorit ja kolmandal 450 lisakalorit päevas, ütleb Ineses Siksanas.

Kui naine on enne rasedust ülekaaluline või hoopiski alakaaluline, vajab ta vastavalt veidi rohkem või vähem kaloreid kui enne rasedaks jäämist. Lisakalorid on võrded umbes paaari klaasi piima või peotäie päevalilleseemnetega.
 

Kuidas raseduse ajal piisavalt kasulikke aineid saada ja samas mitte liiga palju kaloreid tarbida?
 

Selleks, et raseduse jooksul igapäeva toidust piisavalt valke, süsivesikuid, tervislikke rasvu ja põhivitamiine saada, peaksid Sa mitmekesiselt toituma. Ja isegi ühte sorti toiduaineid süües, vali neid erinevalt värvi, erinevate valmistusviiside ja tekstuuridega ( nt köögiviljad).

Ürita vältida lisakalorite sisse söömist, jättes menüüst välja praetud ja rasvased toidud ja toidud, mis sisaldavad palju suhkrut. Asenda need väiksema kalorisisaldusega toidukordade ning suupistetega. Laps saab kasulikud ained kätte, kui sa sööd igapäevaselt selliseid tervislikke suupisteid nagu jogurt, pähklid, keedetud munad, värsked puu- ja köögiviljad.

Vali vähem töödeldud toiduaineid - täisteraleib ja pruun riis peenleiva ja valge riisi asemel.
 

Kas on määratud ka palju ekstra toitaineid beebi toidust vajab?
 

Arst ei saa sulle täpselt öelda, palju toitaineid ja vitamiine just sinu beebile vaja on, aga pea meeles, et laps võtab endale vajalikud ained sinu luudest ja kudedest endale.

Kunagi arvati, et laps võtab kõik vajalikud toitained ema käest, olenemata ema toitumisest - näiteks kui ema ei saa piisavalt kaltsiumi, jääb seda ka lapse luude ja hammaste arenguks puudu,

Nüüd, seevastu, usuvad eksperdid, et ema toitumine mõjutab beebit otseselt.

Beebi kasv ja tervis on otseselt seotud sellega, mida ema raseduse ajal sööb, seega on rasedusaegne tervislik toitumine väga oluline.

Järgmine kord, kui sa tahad rohkem süüa, kui sa tegelikult vajad, sööb seda kõike ka su laps - tähtis on kvaliteet mitte kvantiteet!

 

Emmede Klubi