Kas kokkupuude tuulerõugetega on rasedale ohtlik?

Kas kokkupuude tuulerõugetega on rasedale ohtlik?

22. Jan 18:28 Emmede Klubi Emmede Klubi

Meie poole pöördus lapseootel naine, kelle lähikonnas on lastel hetkel tuulerõuged. Kuna naine ei ole ise tuulerõugeid läbi põdenud, siis ta muretseb: kas nüüd haigestumine oleks lootele ohtlik?

Tuulerõugete põdemine raseduse ajal on tõepoolest ohtlik, kuna võib põhjustada loote väärarenguid või vastsündinu haigestumist tuulerõugetesse ning haigus võib kulgeda raskelt ka emale. Kuid õnneks on raseduse ajal nakatumise tõenäosus vägagi väike!

"Tuulerõugete tekitaja on herpesviirus nimega Herpes Varicella-zoster. Haigus on tõesti äärmiselt nakkav, levides kas otsesel kontaktil nakatunuga või piisknakkusena," räägib meie ämmaemand Maret Voites. Piisknakkus tähendab, et nakatumiseks piisab ka ühes ruumis viibimisest. Seetõttu pöördub tuulerõugete hirmus ämmaemanda poole väga palju naisi.

Hea on teada, et nakatumisoht esineb ainult kokkupuutes nakatunuga, mitte kolmandate isikute, mittenakatunud pereliikmete kaudu.

Juhul, kui rase naine ikkagi puutub tuulerõugetesse nakatunuga kokku, on nakatumise tõenäosus raseduse ajal väga väike. Eestis viidi kolme aasta jooksul läbi uuring, kus küsitleti ca 2300 rasedat, kellest 4% olid kokku puutunud tuulerõugetega, kuid ühelgi juhul ei olnud kaasasündinud tuulerõugete juhtmeid.

Ning kui rase siiski nakatub? Probleemide tekke tõenäosus on ikkagi väga väike! "On teada, et kui rase haigestub esmakordselt tuulerõugetesse raseduse I trimestril, on tõenäosus loote haigestumiseks 0,4%. Kui II trimestril, on risk 2%," loetleb Voites.

Kui tõesti juhtub see harv õnnetus, et varasemalt tuulerõugeid mittepõdenud naine nakatub raseduse ajal haigusesse ja kuulub ka nende alla 2% hulka, kelle loode saab sedavõrd tõsiselt kahjustada, et tal tekivad väärarendid, siis enamasti need ultraheliuuringul ka avastatakse.

Ravi rasedusaegsele tuulerõugete nakkusele paraku pole, kuid kui tuulerõuged tekivad vahetult enne sünnitust ja lööve alles kestab, vähendab vastsündinule immunoglobuliini manustamine oluliselt vastsündinu kahjustuste teket.

Tuulerõugete avaldumisaeg peale nakatunuga kokkupuudet on 7-21, tavaliselt 14-16 päeva.

Lõpetuseks ütleb ämmaemand, et tuulerõugeis inimestest eemale hoida ja hoolsalt käsi pesta tasub, kuid liigselt muretseda mitte - see kõik on ikkagi väga harv. 

Naistel, kes ei ole tuulerõugeid põdenud, kuid kes plaanivad tulevikus rasestuda, soovitatakse end siiski riski elimineerimiseks tuulerõugete vastu vaktsineerida. 

 

Kas Sina oled tuulerõugeid põdenud?

 

Kui Sul on mõni küsimus lapseootuse või beebi kasvatamise kohta, millele sooviksid spetsialistilt vastust, siis kirjuta julgelt – meie ämmaemand Maret Voites vastab!

20180427095019-15328.jpg

 

vartotojas123 vartotojas123 05. Mar 09:22

MÜÜA ÕHK-VESI SOOJUSPUMBAD

Ettevõte pakub kvaliteetseid õhk-vesi soojuspumpasid konkurentsivõimelise hinnaga. Meie jalas on suurepärane valik nii eramajadesse kui ka äri- või tööstusrajatistesse.

Pakume laias valikus soojuspumpasid erinevatele vajadustele. Kõik meie tooted on valmistatud kvaliteetsetest materjalidest ning vastavad kõikidele ohutus- ja tõhususstandarditele.

Pakume soojuspumpade paigaldus-, paigaldus- ja hooldusteenust, et tagada nende tõrgeteta töö. Samuti pakume professionaalset konsultatsiooni ja nõu klientidele, kes soovivad valida endale sobivaima soojuspumba variandi.

Võtke meiega ühendust juba täna, kui soovite soetada oma koju või ettevõttesse töökindlat ja tõhusat õhk-vesi soojuspumpa! https://klima.lt/k/silumos-siurbliai/oras-vanduo/