Põlva sünnitusosakond on nüüd suletud

Põlva sünnitusosakond on nüüd suletud

02. Jan 2020, 17:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kohalikes inimestes tugevaid emotsioone tekitanud Põlva sünnitusosakonna sulgemine sai koos uue aasta algusega reaalsuseks. Alates 1. jaanuarist Põlvas enam sünnitusi vastu ei võeta, haiglas alustas tööd ämmaemanduskeskus.

Ämmaemanduskeskuses pakutakse emadele rasedusaegset ja sünnitusjärgset jälgimist. Samuti nõustab ämmaemanduskeskus naist, kuidas sünnitegevuse ilminguid ära tunda, millal alustada sõitu lähimasse sünnitusosakonda ning millistel juhtudel tuleks kutsuda kiirabi. 

Lähim sünnitusosakond on Põlva maakonna naiste jaoks nüüdsest kas Lõuna-Eesti Haiglas (Põlvast 30 km) või Tartu Ülikooli Kliinikumis (Põlvast 47 km).

"Kui Te ei tea, kas on õige aeg sünnitama tulla, siis helistage valveämmaemanda telefonil," soovitab Põlva haigla. Numbrid on:
• Põlva haigla ämmaemanduskeskus 799 9129 (E−R 08.00-16.00),
• Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku sünnitusosakond 731 9923 (ööpäevaringselt),
• Lõuna-Eesti Haigla sünnitusosakond 786 8540 (ööpäevaringselt).

Haiglasse tuleb pöörduda kohe (vajadusel kiirabiga), kui esineb:
• verejooks (menstruatsioonist vererohkem)
• rohekas, verine või pruun lootevesi,
• tungiv vajadus pressida,
• sünnitegevuse algus enne 37. rasedus-nädalat,
• looteliigutuste vähenemine või puudumine,
• ootamatu halb enesetunne.

Otsuse Põlva haiglas sünnitusabi pakkumine lõpetada tegi Põlva haigla nõukogu tänavu novembris, vahendab ERR. Nõukogu esimees Marek Seer põhjendas seda toona asjaoluga, et haiglas ei ole piisavalt günekolooge, anestesiolooge ega pediaatreid ning verekomponendid pole piisavalt kättesaadavad, kui patsient peaks ootamatult vereülekannet vajama. Lisaks tutvus nõukogu Eesti naistearstide seltsi seisukoha ja statistikaameti sünnituste arvu prognoosiga ning otsustas hääletuse tulemusel mitte taotleda lisarahastust sünnitusabi teenuse jaoks.

Kuigi otsus põhjustas kohalikes inimestes arusaadavalt tugevat vastuseisu, ei ole olukord sugugi harukordne, sest sünnitada ei saa ressursside puuduse tõttu ka paljudes teistes Eesti väikelinnades. Sealjuures on põlvamaalased umbes 30- ja 50-kilomeetrise teekonnaga heas seisus, sest näiteks Haapsalust tuleb juba aastaid lähimasse sünnitusosakonda sõita 100 kilomeetrit. Märkimisväärseid probleeme pole kohaliku sünnitusosakonna sulgemine teistes väikelinnades kaasa toonud. 

Väikelinnades sünnitusmajade sulgemine mõjutab ka neid naisi, kes tahaksid sünnitada kodus, sest Eestis on kodusünnitus legaalne vaid nendes kodudes, mis asuvad lähimast sünnitusosakonnast kõige rohkem 30 kilomeetri kaugusel. 

 

Kas Sina eelistaksid sünnitada väikses või suures haiglas?