Naiste viljatuse põhjused

Naiste viljatuse põhjused

12. Feb 2015, 00:09 Emmede Klubi Emmede Klubi

Viljatusena mõistetakse olukorda, kus naisel pole õnnestunud rasestuda ühe aasta jooksul, kuigi paar ei ole kasutanud rasestumisvastaseid vahendeid. Lastetust esineb 15% paaridel, kuid ainult pooled neist otsivad abi arstidelt. Paari viljatus võib olla naise-, mehe- või mõlemapoolne. Ainult iga teine lastetu paar otsib meditsiinilt abi.

Viljatuse põhjust on võimalik oletada umbes 90% juhtudel, kuid 10% paaridel jääb lastetuse põhjus selgusetuks. Tuvastatud viljatuse põhjusega paaridel on 1/3 juhtudest põhjus naise-, 1/3 mehe- ja 1/3 mõlemapoolne.

Olulisemad naisepoolsed põhjused:

Munajuhade ja emaka limaskesta kahjustused

Kahjustuste põhjuseks on sageli põletikud, mis on peamiselt põhjustatud seksuaalsel teel levivate haiguste poolt. Naise viljatust põhjustavad väikese vaagna piirkonda moodustunud sidekoe liited, mis võivad olla tekkinud läbitud operatsioonide tulemusena.

Kahjustunud või sulgunud munajuha korral ei ole võimalik munaraku viljastumine mehaanilise takistuse tõttu.

Emaka limaskesta (endomeetriumi) mõjutavad ka põletikulised protsessid ja varasemad operatsioonid. Endomeetriumi kahjustused takistavad viljastunud munarakust arenenud embrüo kinnitumist emaka limaskestale ja raseduse tekkimist.

Munarakkude küpsemise ja munasarjast vabanemise häired

Munarakkude küpsemine toimub munasarjades peamiselt kahe ajuripatsi hormooni FSH (folliikuleid stimuleeriv hormoon) ja LH (luteiniseeriv hormoon) toimel. FSH kutsub esile munarakule vajaliku folliikli kasvamise ja LH aitab kaasa munaraku küpsemisele ja munasarjast vabanemisele (ovulatsioon). Naise viljatus võib olla tingitud FSH ja LH regulatsiooni häiretest. Sagedaseim naise viljatust põhjustav hormonaalne häire on polütsüstiliste ovaariumide (munasarjade) sündroom (PCOS), mille korral on häiritud munasarja folliiklite lõplik küpsemine.

Ovulutsioonihäired

Ligikaudu viiendikul juhtudest on naise poolse viljatuse põhjuseks ovulatsioonide ebaregulaarne esinemine või puudumine. Umbes 70% juhtudest on ovulatsioonihäired tingitud polütsüstiliste munasarjade sündroomist, teiste anovulatsiooni põhjustena tulevad arvesse ajutasandil aset leidvad hormonaalsed regulatsioonihäired, prolaktiini ülemäärane produktsioon (hüperprolaktineemia), vanusest tingitud munasarjade talitlushäired ja enneaegne munasarjade puudulikkus.

Ovulutsiooniprobleemidest tingitud viljatust saab ennetada

Hüpotalaamiline anovulatsioon on tihti seotud naise kehakaalu häiretega – anoreksia või äärmusliku rasvumisega. Liigne kõhnumine, kui kehamassiindeks (KMI) on <20 (165 cm pikkune naine kaalub <55 kg), võib endaga kaasa tuua naissuguhormoonide toodangu languse.  Ülemäärase kehakaalu korral, kui KMI >29 (165 cm pikkune naine kaalub >80 kg), võib naise keha toota ülemäära palju meessuguhormooni, mis takistab munarakkude küpsemist ja ovulatsioonide toimumist.

Rasvumise mõju naise viljakusele

Regulaarse menstruatsioonitsükli korral võib üsna kindlalt öelda, et ovulatsioonihäireid ei esine. Menstruaaltsükli pikkuseks loetakse aega ühe menstruatsiooni algusest teise alguseni. Kui see aeg on 22-35 päeva, ja ei kõigu rohkem kui paar päeva, ei ole viljatus ilmselt ovulatsioonihäiretega seotud.

Ovulatsioonihäirete põhjuseks võivad olla ka polütsüstilised munasarjad. Selle sündroomiga on tegemist, kui esineb vähemalt 2 järgnevatest tunnustest:

  • harvad menstruatsioonid või menstruatsioonide puudumine;
  • kõrge meessuguhormoonide tase veres, naissuguhormooni tase on enamasti normi piires;
  • arvukate tsüstide (polütsüstilised) ehk vedelikukogumitega munasarjad.

Endometrioos

Endometrioos on haigus, mille korral emaka limaskest asetseb väikeste kolletena väljaspool emakaõõnt. Endometrioosi kolded tekitavad kahjustusi munasarjadele ja võivad põhjustada munajuhade sulgust. Endometrioosiga kaasnevad muutused koevedelikes on kahjustava toimega nii munarakkudele kui ka väga varases järgus embrüotele.

Olulisemad mehepoolsed põhjused:

Seemnerakkude arvu ja kvaliteedi halvenemine

Levinumateks mehe viljatuse põhjusteks on kroonilised suguteede põletikud, munandiveeni laiendid, hormonaalsed häired ja stressirohke elustiil. Mõjutajateks on ka mehe üldine tervislik seisund: kroonilised haigused, tugevatoimeliste ravimite tarbimise vajadus ja närvisüsteemi kahjustused. Meeste puhul tulevad enam arvesse ka sellised tegurid nagu toksilised ained ja kiirguskahjustus. Loomulikult mõjutab meeste viljakust ka elustiil: alkoholi, tubaka ja anaboolsete steroidide tarbimine ning traumad.
Harvem võib mehe viljatus olla põhjustatud arenguhäiretest, kromosoomihaigustest ja geenimutatsioonidest.

Mida saan ise teha oma tervise heaks?

Kehakaal

Naistel põhjustab ülekaal menstruaaltsükli häireid ja probleeme raseduse kandmisel. Alakaal, eriti munasarjade funktsiooni väljakujunemise perioodil, on sarnaselt ülekaaluga viljakust vähendav tegur. Meestel toodab rasvkude naissuguhormooni östrogeeni, liigse rasvkoe olemasolu korral viib toodetud östrogeeni kogus sperma kvaliteedi halvenemisele. Kui teil on soov saada lapsi, on parim normaalne kehakaal (kehamassiindeks vahemikus 19-25) ja selle säilitamine.

Toitumine

Kõikide terviseprobleemide olemasolu korral ja soovi korral neid ennetada on tähtsaks teguriks tasakaalustatud tervislik toitumine. Sama tulemuseni on jõutud ka viljatuse ja toitumise seoseid otsivate uuringute tulemusena. „Tasakaalus toidutaldrik“ on populaarne ja praeguseks levinud viis selgitada tasakaalustatud toitumise mõistet. Kõige suurema osa toidust peaksid moodustama köögiviljad, puuviljad ja teraviljatooted (eelistatavalt täistera). Mõõdukalt peab tarbima liha, kala, kaunvilju ja piimatooteid. Kõige väiksema osa menüüst peaksid moodustama kõrge rasvasisaldusega (valmistoidud) ja rafineeritud suhkrut sisaldavad toidud (maiustused, küpsetised). Viljakuse seisukohalt on väga tähtsal kohal toidus esinevad vitamiinid ja mineraalained. Parim viis on neid omandada värskest ja täisväärtuslikust toidust. Toidulisandite tarbimine on teiseks võimaluseks saada vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Olulised vitamiinid, mis toetavad viljakust ja lapsesaamist on A, C ja E vitamiin, B grupi vitamiinid ja foolhape. Organismis peab jätkuma piisavalt selliseid mineraalaineid nagu magneesium, seleen, tsink ja raud. Liigne mineraalainete tarbimine eriti lisanditena, ei ole tervislik. Kõige aluseks on mõõdukus ja tasakaal.

Suitsetamine

Naistel viib suitsetamine enneaegsele munarakkude hävimisele. Uuringutest on teada, et suitsetajatel lõpeb viljakas iga mitu aastat varem kui mittesuitsetajatel. Samuti on tõestatud, et viljatusravi pole suitsetavatel naistel sama tõhus kui mittesuitsetajatel ning lisaks esineb sagedamini raseduse katkemisi.

Suitsetamine vähendab viljakust ka meestel. Suitsus leiduvad ained kahjustavad seemnerakkude pärilikkuseainet ja seeläbi vähendavad mehe viljakust ja lastetusravi tulemuslikkust.

Alkoholi kasutamine

Pidev alkoholi tarbimine suurtes kogustes vähendab mehe ja naise viljakust ja mõjutab tugevalt organismi vastupanuvõimet haigustekitajatele.

Kanep

Kanepisuitsus sisalduvad ained mõjuvad halvasti ajuripatsi (hüpofüüsi) hormoonide tootmisele ja pärsivad seeläbi munaraku küpsemist ja vabanemist munasarjades. Pikaaegne kanepi kasutamine halvendab ka sperma kvaliteeti ja põhjustab munandite kärbumist.

Allikad: viljatus.ee ja lapsesoov.ee