Munarakkude külmutamine - kellele ja milleks?

Munarakkude külmutamine - kellele ja milleks?

04. Jan 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Juba ammu ei ole enam uudiseks, et tänapäeva naised lükkavad sünnitamist edasi - seda nii Eestis kui ka mujal arenenud riikides. Põhjuseks on naiste muutunud elustiil, soovid ja vajadused. Soovitakse veenduda õige partneri leidmises, elada enne laste saamist pikemalt koos, reisida maailmas ringi, õppida ülikoolis, teha karjääri. Keskmine sünnitusiga aina tõuseb.

Kuid pärast kõike seda soovivad naised jätkuvalt saada terveid lapsi. Paraku viljastumise ja tervete laste ilmale toomise tõenäosus väheneb korrelatsioonis naise vanuse tõusuga, sest naised sünnivad koos munarakkudega - neid ei teki elu jooksul juurde, neid jääb vaid vähemaks ja nad kahjustuvad.

Tänapäeva teadus on aga jõudnud selleni, et naistele saab võimaldada nii sünnituseaga venitamist kui ka lapsi tervetest, noortest munarakkudest - selleks tuleb lasta oma munarakud külmutada, et neid hiljem sulatada ja kasutada saaks. Eriti võiksid külmutamist kaaluda naised, kelle suguvõsas on esinenud varajast menopausi.

Munarakkude külmutamise veelgi olulisem eesmärk on aga pakkuda laste saamise võimalust vähidiagnoosi saanud naistele - keemiaravi ja kiiritus hävitavad munarakud, mistõttu võiks pärast vähist võitu saamist lapsi sooviva naise munarakud enne raviga alustamist külmutada.

Kristina Sõritsa Elite erakliinikust, kus munarakkude külmutamise teenust pakutakse, kirjeldab munarakkude külmutamise protsessi.

 

Kuidas munarakke külmutatakse?

Erinevalt munasarjadest ja munarakkudest emakas ei vanane - noorte tervete munarakkude olemasolu korral on emakas võimaline rasedust hästi kandma ka vanuses 40-50 aastat. Külmutatud munarakkude kvaliteet ei vähene aja jooksul.

Spermat ja embrüot on lihtne külmutada, munarakku aga mitte. Munarakk on suurim rakk naise kehas, see sisaldab palju vett. Külmutades võivad veest tekkivad jääkristallid raku hävitada. Seetõttu tuleb munarakk enne külmutamist kuivatada ja selles olnud vesi asendada antifriisiga.

Kuna munaraku kest muutub külmutades kõvemaks, peab munaraku viljastamiseks peale munaraku sulatamist sperma nõelaga munaraku sisse süstima. Munarakkude külmutamiseks on kaks võimalust – aeglase külmutamise meetod või kiirkülmutamise protsess (vitrifitseerimine).

Munarakke külmutada sooviv patsient peab läbima samasugune hormoonravi, nagu tavalise IVF protseduuri puhul: et munarakke oleks võimalik külmutamiseks munasarjadest võtta.

Ainus erinevus tavalise kunstliku viljastamise protsessist ongi see, et munarakkude võtmise järgselt munarakud külmutatakse teatud perioodiks enne, kui need sulatatakse, viljastatakse ja siirdatakse embrüodena emakasse.

Munarakkude külmutamise protsess võtab aega umbes 4-6 nädalat. 2-4 nädalat peab patsient tegema hormoonsüste ja võtma rasestumisvastaseid tablette, et ajutiselt lülitada välja keha loomulikud hormoonid. 10-14 päeva peab tegema hormoonsüste, et stimuleerida munasarju ja et küpseks mitmeid munarakke.

Kui munarakud saavad küpseks, kogutakse need nõelaga läbi tupe ultraheli jälgimisel, seda protseduuri teostatakse üldnarkoosis. Seejärel munarakud külmutatakse koheselt.

 

Kui kaua võib munarakke külmutatuna säilitada?

Kui patsient on valmis rasestuma (see võib olla mitu aastat hiljem), siis külmutatud munarakud sulatatakse, nendesse süstitakse sperma, et munarakud viljastada, ning siirdatakse embrüodena emakasse.

On teaduslikult tõestatud, et pikaajaline külmutatud munarakkude säilitamine ei vähenda nende kvaliteeti.

Eesti seaduse järgi võib munarakke külmutada ja säilitada külmutatuna üksnes kunstlikku viljastamist korraldav eriarstiabi osutaja. Külmutatud munarakkude säilitamise periood ei ole seadusega ajaliselt määratud ega piiratud.


Kui palju munarakke tuleb külmutada?

Uuringud näitavad, et kuni 38-aastastel naistel on oodatavad tulemused järgmised: munarakkude sulatamise tõenäosus 75% ja viljastumise tõenäosus 75%. See tähendab, kui külmutatakse 10 munarakku, siis eeldatavalt jääb peale sulatamist ellu 7 munarakku, millest eeldatavalt 5-6 viljastuvad ja kasvavad embrüodeks. Tavaliselt siirdatakse 1-2 embrüot. Seetõttu on soovituslik külmutada ja säilitada 10 munarakku igaks rasestumise katseks. Enamikel alla 38-aastastel naistel on eeldatavalt võimalik ühe tsükli jooksul võtta 10-15 munarakku.

Statistiliselt on sünnitanud lapse 65% naistest, kes on kasutanud oma külmutatud munarakke.

Rasestumise tõenäosus ei sõltu sellest, mis vanuses naine soovib neid külmutatud munarakke kasutada.

Rasestumise tõenäosus sõltub naise vanusest munarakkude külmutamise hetkel, st külmutatavate munarakkude vanusest! Seega mida varem, seda parem. Kui naine oli munarakkude külmutamise hetkel vanem kui 38, siis on tema rasestumise tõenäosus madalam kui noorematel naistel. Ei ole teada, kas üle 40-aastaste naiste munarakud reageerivad külmutamisele samamoodi kui 40-aastaste või nooremate naiste munarakud.

 

Kas külmutatud munarakkudest sündinud lastel võib esineda terviseprobleeme?

Senini tehtud teadusuuringu näitavad kõik, et külmutatud munarakkudest sündinud lapsed ei ole kuidagi haigemad.

Suurim avaldatud uuring, mis käsitleb külmutatud munarakkudest sündinud 900 last, ei näidanud sünnidefektide taseme tõusu võrreldes üldise rahvastikuga. Lisaks ei näidanud uuring ka kromosoomdefektide taseme tõusu külmutatud ja värsketest munarakkudest saadud embrüode vahel. 2014. aasta uus uuring näitas, et rasedusega seotud komplikatsioonid ei ole suurenenud seoses munarakkude külmutamisega.

Ülemaailmselt on külmutatud embrüodest (kasutades põhiliselt aeglase külmutamise tehnikat) sündinud üle 300 000 lapse, ilma et oleks näha tõusu sünnidefektide tasemes. Vaatamata sellele läheb veel mitu aastat jälgimiseks ja veendumaks sajaprotsendiliselt, et lastel, kes on sündinud külmutatud munarakkudest, ei ole kõrgem sünnidefektide määr kui nendel, kes on eostatud muul moel.

 

 

Allikas: Kristina Sõritsa, Elite erakliinik.

Kontaktid: kristina@elitekliinik.ee, tel 7409930, www.elitekliinik.ee

Elite kliinik pakub nii munarakkude külmutamise kui ka kunstliku viljastamise teenust, aga ka palju muud vajalikku rasestuda soovivale või rasedale paarile. Hindade kohta on võimalik küsida infot aadressil info@elitekliinik.ee, kirjas palutakse märkida ka patsiendi vanus.

Nõus 😀 Ja kuigi juhtub elus ka hullemat, siis ükski laps ei vääri seda, et tema ema ja isa ei ole tema kooli lõpetamisel, sest nad on lihtsalt - vanadusse surnud. Aga ma usun, et munarakkude külmutamine on siiski hästi oluline ja tänuväärne teema mida arendada teaduses ja ikka just neile, kellel mingi raske haigus diagnoositud, nt on ka ju neid (mul koguni kaks tuttavat!), kellele öeldakse juba 20aastasena, et hakka pihta, sest sul on viljakusega kehvad lood ja see väheneb nüüd aasta-aastalt. Ja siis see inimene ei taha ju 50aastaselt sünnitada.. ta tahab lihtsalt ülikoolis ära käia äkki, või ausa partneri leida.. Aga paljude jaoks on juba 30selt probleem.

04. Jan 2016, 15:34

Teaduse areng on tore, aga kas 50 aastane ei võiks ema asemel juba vanaema olla? Selleks ajaks kui laps lõpetab keskkooli/kutsekooli/kõrgkooli, on ema 70+ ja selle asemel, et laps saaks oma elu elama hakata, tuleb vanemaid hooldama hakata. 25-35 on minu arvates päris paras aeg laste saamiseks.