Milliseid ravimeid võib naine raseduse ajal tarvitada?

Milliseid ravimeid võib naine raseduse ajal tarvitada?

18. Apr 2014, 12:18 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kõik ravimid, mida infoleht rasedale keelab, ei pruugi olla ohtlikud, ning kõiki lubatud ravimeid ei tasu tegelikult lapseootuse ajal siiski liiga kergekäeliselt tarbida. 

Emmede Klubi lugeja küsib: milliseid ravimeid on naisel lapseootuse ajal lubatud tarvitada? Palusime vastamisel abi üle 20 aasta sünnitusabis töötanud ämmaemandalt Moonika Tammelilt. 

Sellele küsimusele on üsna raske vastata, sest ainuüksi käsimüügiravimeid on saadaval tunduvalt enam, kui keegi meist suudaks ette lugeda. Kuldreegel on Tammeli sõnul järgmine: küsi alati oma arsti või ämmaemanda käest nõu ja usalda teda.

"Väga paljudele ravimitele on kirjutatud, et rasedatele vastunäidustatud. See on automaatne klausel, mis tuleb lisada infolehele, kui konkreetset ravimit pole rasedate peal testitud, puuduvad täpsed uuringud. See ei pruugi alati tähendada, et ravim oleks rasedaile kuidagi ohtlik," räägib Tammel. "Arst tunneb koostisosi ja teab, kas rasedal on mõistlik seda rohtu võtta."

Ämmaemanda sõnul juhtub sageli, et naine peab mõne tervisehäda tõttu arsti kirjutatud ravimit manustama, aga loeb infolehelt klauslit raseduse ajal ei soovitata ja jätab tarvitamise katki. Paremal juhul tuleb naine siis arsti käest küsima, et aga kuidas nii. Halvemal juhul kaheldakse arsti kompetentsuses, jäetakse ravikuur lihtsalt katki ja lastakse hoopis terviseprobleemil süveneda. 

 

Tammel toob siiski välja mõned rohud, mida lihtsamate tervisehädade puhul rasedad julgesti võtta võivad:

Valguvaigistitest ja palavikualandajatest on rasedale lubatud paratsetamool - kuni kaks tabletti ehk 1000 mg korraga. "Kuid arvesta ka sellega kui suur on sinu resistentsus - kui sa tarbid valuvaigisteid harva, on sinu jaoks ilmselt juba 500 mg täiesti piisav. Kui tarbid ravimeid tihti, siis paraku ei pruugi ka 1000 mg mõjuda," ütleb Tammel. Rohkem paratsetamooli korraga ämmaemand siiski võtta ei soovita, ka teised valuvaigistid on pigem vastunäidustatud. Kindlasti tuleks hoiduda ibuprofeenist.

Kurguvalu korral on Tammeli sõnul lubatud enam-vähem kõik lihtsad lokaalsed valuleevendajad, näiteks taruvaik ja teised kurgupritsid. "See tilk piiritust-alkoholi ei tee mitte midagi. Kahjulik on pigem see, kui kannatad ja kurku valutad," nendib ta.

Kõhukinnisuse leevendamiseks Tammel ägedate lahtistite, näiteks Microlaxi poole pöörduda ei soovita. Enne tuleb proovida seedimist toitumisega reguleerida, siis võib proovida looduslike tablettide abi - näiteks on rasedaid aidanud Senna tabletid. Alles siis, kui miski muu ei aita, võib hädapärast kasutada lahtisteid. 

Kui kõhuviirus kimbutab, on Tammeli sõnul kõige mõistlikum ohtralt vedelikku tarbida ja oodata, kuni haigus ise üle läheb. Tavaliselt kestavad kõhuhädad vaid paar päeva ja erinevate rohtude manustamine ei kiirenda haiguse kulgu oluliselt niikuinii, viirusel tuleb lihtsalt lasta kehast välja minna. Kuigi haigele ebameeldiv, ei ole lühikesed kõhuviirused ohtlikud ei emale ega ka lapsele, kui hoolikalt vedelikku tarbides dehüdraatumist vältida. Kui haigusega kaasneb palavik, saab võtta paratsetamooli.

Unetuse, närvilisuse, pingete vastu võib Tammeli sõnul julgelt võtta palderjani tablette.

Lihas- ja liigesvalude vastu soovitab Tammel lihtsat jää- vms spordigeeli, mitte ravimeid sisaldavaid geele-kreeme, ning jällegi - valu vastu paratsetamooli.

Taimeteedest ei ole Tammeli sõnul keelatud ükski sort peale nõmm-liivatee. Juua võib kummelit, piparmünti, pärnaõit jne, kuid tuleb arvestada, et igal ravimtaimel on kahtlemata ka oma mõju ja seega liialdada ei tasu kunagi ühegagi neist.

Nõmm-liivateed soovitatakse sünnituse edendamiseks siis, kui esimesed tuhud on juba algamas või raseduse väga hilises järgus sünnituse alguse soodustamiseks, varasemas raseduse staadiumis ei tasuks seda tarvitada.

 

Milliste hädade vastu oled pidanud raseduse ajal ravimikapist abi otsima?

eveliiy eveliiy 30. Apr 2014, 22:39

pidin kasutama rauatablette ja magneesiumit - rohkem polnudki midagi

18. Apr 2014, 13:29

Mina pidin kasutama päris palju ravimeid : rauatabletid, magneesium, no-spa , taimeteed, muud valuvaigistid.

raseduse ajal avastati sapikivid, siis tekkis rauavaegusaneemia, siis toonused, krambid, unetus, seljavalud ( enne rasedust oli juba seljaga probleeme, sai käidud ka taastusravis. Lapse kandmine oli raske, kogu raskus kandus seljale. )