Mida teha, kui sind kimbutab rasedusaegne iiveldus?

Mida teha, kui sind kimbutab rasedusaegne iiveldus?

15. Aug 2014, 21:42 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljude rasedate jaoks on üks esimesi märke õnnistatud olekust iiveldus, mis võib rasedat kimbutada olenemata kellaajast (kuigi seda teinekord „hommikuseks iivelduseks“ nimetatakse) alates 5.-6. rasedusnädalast kuni (tavaliselt) 12. rasedusnädalani.

Pidev iiveldus, oksendamine ning isutus võivad raseda jaoks kujuneda kurnavaks, kuid erahaigla Fertilitas ämmaemand Maarja-Liis Kotkas teab soovitada nippe, mille abil iiveldust ennetada ning leevendada:

„Parim lahendus on süüa tihti ja väikeste koguste kaupa. Suureks abiks on ka see, kui hommikul esimese asjana, enne voodist tõusmist, kohe midagi süüa. Selleks esimeseks eineks ei pea olema midagi suurt – piisab küpsisest või näkileivast. Mõnede puhul aitab iiveldust leevendada ka miski hapu – lutsukomm või muu selline. Kindlasti on kasu sellest, kui välditakse väga rasvaseid ja vürtsikaid toite.“

Maarja-Liisi sõnul on raseduse alguses kogetav iiveldus tingitud põhiliselt hormoonide – progesterooni ning östrogeeni – taseme tõusust organismis. Rasedusaegne iiveldus ning oksendamine on väga tavalised ning kindlasti ei tasuks karta, et see lapsele kuidagi ohtlik on. Seda muidugi juhul, kui naine ei oksenda ohjeldamatult ja vahetpidamata – kui rasedusaegne iiveldus hakkab pigem meenutama rasket kõhugrippi, tuleks kindlasti ämmaemandaga konsulteerida.

„Kõige olulisem on, et mingil juhul ei tekiks vedelikupuudust,“ hoiatab Kotkas. Rasedatel soovitab ta tarbida vähemalt 1,5-2 liitrit vett päevas. Kui kogused tunduvad suured või veejoomise harjumus võõras, võib katsetada erinevate lisanditega maitsevett (kurgi-, piparmündi-, sidrunivesi jne) või asetada käeulatusse suure kaheliitrise pudeli ning seada endale eesmärgiks see päeva jooksul tühjaks juua.

Paljud naised kardavad, et kuna iivelduse ajal söödud kogused on tavalisest oluliselt väiksemad, võib nende laps kõhus nälga jääda. Maarja-Liisi sõnul ei ole muretsemiseks põhjust, sest laps on veel nii tilluke, et kasvamiseks vajalikke toitaineid saab ta emalt (kusjuures eelisjärjekorras – esmalt laps, siis ema) piisavalt.

Kas ka teie kogesite (või kogete parasjagu) rasedusaegset iiveldust? Kui kaua see kestis? Millised olid teie tõhusaimad nipid sellega toimetulekuks?


Emmede Klubi

11. Mar 2016, 18:03

Minul esimese rasedusega ei olnud midagi, aga praegu on teise raseduse algus, arst on alles järgmine nädal, seega 7-8 nädal, mul on ikka nii paha, oksendanud olen ainult ühel hommikul, ülejäänud päevad hakkab peale ärkamist iiveldama ja kaob kui olen uinunud, natuke vähemaks võtab see, kui söön seda mille järgi parajasti isu tekib, enne sõin sügavkülmutatud metsmaasikaid piimaga eile oli hea krakovi vorst, õhtul sai hapukoore ja soolaga, üleeile hapukurk, iga päev midagi erinevat, aga enamasti soolased asjad, magusat ei taha üldse näha, need maasikad olid ainukesed, täna hommikul tundus hea sai meega ja piim kõrvale, aga kui lõpetasin siis tuli see kõik välja.

11. Sep 2014, 18:41

Mina oma raseduse alguses ainult oksendasingi, mitte miski ei aidanud. Lõpuks läksin haiglasse tilgutite alla. Tundus nagu see kõik oleks terve igaviku kestnud. Kaal langes ka tohutult. Kui ennem rasedust olin kuskil 53 siis oksendamise perioodiga võtsin alla 6-7 kilo. Praegu sai 24 nädalat täis ja hommikune oksendamine on korra nädalas. kaal on ka juba samasuur nagu ennem rasedust 😛

Irinaaa Irinaaa 20. Aug 2014, 01:01

Mul oli ka kuni 12. nädalani jube iiveldus... Aitas natukene see et homikuti sõin mingi küpsis voodis ja ales siis tõusin voodist ülesse...

eveliiy eveliiy 17. Aug 2014, 16:39

Mul iiveldus põhiliselt ei olnud

16. Aug 2014, 18:06

hetkel peaks täis olema 12 nädalat ja kogen endiselt iiveldust, isutust. Süüa ei saa eriti midagi, kaal on langenud enda jaoks üllatavalt palju. Kui miskit söön , siis ime väikestes kogustes, see-eest üritan süüa päevas mitu korda. Väiksed snäkid- puuviljad, juurviljad, kuivikud 😀 Ootan juba seda mõnusat ootusaega 😃