Kui ämmaemand avastab, et sinu kõhu suurus ei ole kuust kuusse piisavalt palju kasvanud, võib ta sind saata täiendavale ultraheliuuringule.
Ultraheli vahenduselt mõõdetakse lapse pead, keha ja arvutatakse tema umbkaudne kaal. Kui lapse peaümbermõõt ja kehaümbermõõt on sinu rasedusnädala kohta väga väikesed; või kehaümbermõõt vastab tunduvalt varasemale rasedusnädalale kui peaümbermõõt; või kui loote oletatav kaal on üle kümne protsendi väiksem kui see olema peaks, siis diagnoositakse sul loote kasvupeetus ehk hüpotroofia.
Loote kasvupeetust on kahte liiki:
1. Asümmeetrilise hüpotroofia korral on loode esimesed kaks trimestrit normaalselt arenenud, kolmandas on aga lootel tekkinud probleem toitainete ja hapniku kättesaamisega, mille tõttu loote pea on küll normaalses suuruses, aga keha kõhna. Laps on n-ö nälginud. Tavaliselt on selle põhjuseks näiteks preeklampsia või probleemid nabanööri või platsentaga, mis ei kanna enam toitaineid ja hapnikku lapseni edasi. Tihti jääb aga täpne põhjus välja selgitamata. Enamasti on tegemist just sedasorti kasvupeetusega.
2. Sümmeetrilise hüpotroofia korral on loode raseduse algusest peale liiga aeglaselt arenenud ja terve tema keha on normist väiksem. Põhjuseks võivad olla ema poolt raseduse alguses põetud haigused, lapse kromosoomhaigused, ema aneemia või ema alkoholitarbimine raseduse ajal. Seda esineb harvem.
Ilmselt võetakse sind haiglasse sisse. Arsti püüavad üles leida kasvupeetuse põhjuse - näiteks uuritakse doppleriga, kas nabanöör kannab edasi vajalikul hulgal hapnikku. Olenevalt hapniku- ja toitainetepuuduse tõsidusest kutsutakse sünnitus kas kohe esile või jälgitakse sind ja lapse heaolu kõhus hoolsalt. Enamasti kutsutakse sünnitus 37. nädalal esile, et laps saaks kõhust välja tulles ilusti sööma ja kosuma hakata.
Hea uudis on see, et enamasti ei põhjusta õigeaegselt avastatud kasvupeetus lapsele mingeid probleeme. Kõige tõenäolisemalt võib ta kergest enneaegsusest tingituna vajada pikemat sünnitusmajas viibimist, abi oma kehatemperatuuri reguleerimisel ja toitumisel.
Kui aga hüpotroofiat õigeaegselt ei avastata, võib loode hapniku- ja toitainete puudusesse üsas surra. Seepärast ongi tähtis rasedusega arvel olla, et ämmaemand saaks sinu raseduse arengut pidevalt jälgida.
Miks kasvupeetus tekkis, jääb tihti selgusetuks. Kas Sinu lapse väikese kasvu põhjus suudeti tuvastada?