1. Kui rasedus asetseb emakaõõnest väljaspool, on tegemist emakavälise rasedusega.
2. Enamik emakavälistest rasedustest tekib munajuhas, harva munasarjas ja väga harva kõhuõõnes, emakakaelas või emakasarves.
3. Samaaegne emakasisene ja emakaväline rasedus on haruldane nähtus, kuid viimastel aastatel on see kunstliku viljastamise tõttu sagenenud.
4. Emakavälise raseduse olulised tunnused on valud alakõhus, veresegune voolus tupest ja emakamanuse valulikkus, millega ei kaasne palavikku. Erinevalt iseeneslikust heidendist tekib emakavälise raseduse puhul esmalt alakõhuvalu ja seejärel veritsus emakast.
5. Menstruatsioon tavaliselt peetub ja uriini-rasedustest vähemalt 36. menstruaaltsükli päeval viitab rasedusele. Oluline on ka tupekaudne ultraheliuuring. Kui emakasisest rasedust ei ole võimalik avastada, on tõenäoline emakaväline rasedus. Diagnoosi saab kinnitada laparoskoopilisel teel. Ka ravida saab peaaegu alati laparoskoopiliselt.
6. Emakavälise raseduse põhjus on munajuhade põletike tagajärjel tekkinud muutused. Põletikke soodustavad sugulisel teel levivad nakkused ja günekoloogilised operatsioonid.
7. Sageli jääb emakavälise raseduse põhjus ebaselgeks. Tuleb ette ka iseeneslikult paranevaid emakaväliseid rasedusi, mida ei diagnoositagi.
8. Raseduse üldisi tunnuseid – iiveldust ja rindade hellust – esineb emakavälise raseduse puhul umbes kolmandikul naistest. Emakas suureneb, ümardub ja pehmeneb nii nagu normaalse raseduse puhul. Emaka limaskest pakseneb, munasarjas on varasraseduse kollaskeha.
9. Emakavälise raseduse korral on tavaline lootemuna arenguhäire. Poolte emakaväliste raseduste puhul ei ole võimalik loodet leida.
10. Enamik emakavälistest rasedustest lõpeb iseenesliku katkemisega 6.–12. rasedusnädalal.
11. Munajuha rebend, mis on põhjustatud raseduse arenemisest munajuhas, põhjustab nö ägeda kõhu (nagu ägeda pimesoolepõletiku puhul), mida iseloomustab tugev kõhuvalu, mis vaatamata valuvaigistitele süveneb, kõhulihaste pinge, oksendamine, kõhulahtisus, palavik (üle 38,5). Siis on vaja kiiresti kirurgiliselt sekkuda. Paranenud varase diagnostika tõttu on munajuharebendite osakaal vähenenud.
12. Nüüdisaegne ravi annab häid tulemusi. Aga umbes 18% emakavälistest rasedustest taandub ravita. Kui on näidustatud operatiivne ravi, tehakse seda laparoskoopilisel teel.
13. Varakult diagnoositud emakavälist rasedust on võimalik ravida konservatiivselt – ravimitega. Seetõttu pole alati vaja munajuha eemaldada. Ja kui emakas on olemas, saab kasutada ka kunstliku viljastamise meetodit. Pärast emakavälist rasedust on sünnitusega lõppevaid rasedusi 65%-l patsientidest.
14. Emakavälise raseduse kordumise oht on suur – 10–24%, sõltuvalt munajuha seisundist, varasematest emakavälistest rasedustest ja nende raviviisidest. Aga on juhtumeid, kus naine ka pärast neljandat emakavälist rasedust on rasestunud normaalselt ja sünnitanud.
Soovitused naistele:
Vali arsti ja partnereid!
– Hoidu seksuaalsel teel levivatest nakkustest: kasuta preservatiivi ja vali partnereid.
– Vali endale nüüdisaegse koolitusega naistearst, keda usaldad. Naistearsti juurde minekuks ei ole vaja saatekirja.
– Märgi alati kalendrisse menstruatsiooni 1. päev.
– Kui menstruatsioon ei ole alanud tsükli 36. päevaks, tee hommikuse uriiniga rasedustest ja mine naistearsti vastuvõtule.
Emakavälise raseduse riski suurendavad:
* ehituslikud ja funktsionaalsed häired munajuhas
* põetud günekoloogilised haigused
* munajuhade operatsioonid
* eelnenud emakaväline rasedus
* emakasisese rasestumisvastase vahendi (spiraali) kasutamine
* viljatus
Allikas: Pere ja Kodu