Tavaliselt hakkab rase naine loote liigutusi eristama 13. - 25. rasedusnädala vahel. Varem hakkavad liigutusi tundma korduvrasedad ja need, kelle platsenta asub emaka tagaseinas. Hiljem võivad liigutusi eristama hakata need naised, kes ootavad esimest last ja kelle platsenta asub emaka eesseinas.
Emmede Klubi poole pöördus ema, kes ootab oma teist last. Esimese rasedusega tundis ta liigutusi 25+, nüüd aga on mullitavat ja kõditavat aistingut tunda juba 14. rasedusnädalast. Esimesel korral oli platsenta eesseinal. Ema tahaks teada, kas ta kujutab endale liigutsi ette, või on tõesti võimalik last juba nii vara tunda?
Ämmaemand Maret Voites vastab, et liigutuste tundmine 14. rasedusnädalal on täiesti võimalik. Loote liigutuste varase tundmise üheks eelduseks on korduvrasedus, sest varasemalt juba rase olnud naine tunneb esimesed liigutused varem ära - ta oskab neid soolestiku tööga seotud aistingutest eristada.
Teiseks liigutuste varase tundmise eelduseks ongi aga platsenta asetus emaka tagaseinal. Kui platsenta paikneb emaka tagaseinal, ei pea beebi nii tugevalt müksama, et see aisting emani jõuaks. Emakas ise liigutusi ei tunne. Loote liigutusi tunneme me oma kõhulihastega, läbi emaka, ning kui platsenta asub emaka eesseinal, peab beebi tegema nii tugeva müksu, et see jõuaks lihasteni läbi emakaseina ja ka platsenta. Kui platsenta on tagaseinal, on tuntavad ka kergemad müksud.
"Mul oli endal sarnane kogemus. Esimese lapsega oli mul platsenta emaka eesseinal ning tundsin esimesi liigutusi umbes 21. nädala paiku. Teise lapsega asus platsenta emaka tagaseinas ning tundsin teda juba 14. nädalal," räägib Voites.
Kus asetses Sinu platsenta ja mitmendal rasedusnädalal hakkasid lapse liigutusi tundma? Kuidas kirjeldaksid Sina lapse esimesi liigutusi - mis tunne see on? Teeme taas üheskoos statistikat!