Ülemiste hingamisteede viirushaigustesse ehk rahvasuus külmetushaigustesse nakatumise hooaeg on täies hoos. Emmede Klubi poole on pöördunud mitmed tulevased emad, kes muretsevad - kas haigestumine lapseootuse ajal võib loodet või rasedust kuidagi kahjustada?
Ämmaemand Maret Voites kummutab hirmud: kerged viirushaigused ei ohusta loodet üheski raseduse järgus.
On üsna tõenäoline, et millalgi raseduse jooksul kogevad nohu-köha kõik meie kliimavööndis elavad naised. Raseduse alguses alaneb naise immuunsüsteemi vastupanuvõime, et mitte kasvavat võõrkeha ära tõugata, mistõttu lapseootel naised jäävad ka tavapärasest veidi kergemini haigeks. Sellepärast pole vaja muretseda.
Kuidas ravida?
Küll aga võivad mõned tavapäraselt külmetushaiguste leevendamiseks kasutatavad ravimid olla kas rasedusele või lootele kahjulikud või võib nende mõju raseduse ajal olla uurimata. Sellepärast tuleb raseduse ajal eelistada loodusravi.
Soovitame nina ja kurgu puhastamist või inhaleerimist soolveega, sooja teed mee, sidruni ja ingveriga, rinna ja taldade hõõrumist hanerasvaga, looduslikel rasvadel põhinevat ninasalvi, kurgupastille jms. Emmede Klubi video külmetuste ravist raseduse ajal leiad SIIT.
Kuid kannatada pole ka tarvis! Kui loodusravist pole siiski abi, tohib paljusid ravimeid võtta, aga enne apteegikraami kallale minemist tuleb oma ämmaemanda või arsti käest täpselt järgi küsida, milline konkreetne ravim on antud raseduse järgus ohutu. Näiteks on raseduse ajal lubatud leevendada valu ja palavikku 500-1000mg ehk 1-2 tableti paratsetamooliga, kuid keelatud on tarbida ibuprofeeni.
See kõik käib n-ö külmetushaiguste kohta. Kui oled jäänud mõnda muusse haigusesse, siis räägi sellest tingimata oma arstile. Näiteks vajavad raseduse ajal kindlasti arsti tähelepanu põiepõletik, gripp, tuulerõuged, punetised ja (genitaal)herpes.
Kas Sina olid raseduse ajal haige? Kuidas end ravisid?