Veebiportaal Fitpregnancy kogus erinevate naiste ja spetsialistide kirjeldusi sünnitusvalust. Kokkuvõte: naised tunnevad sünnitusvalu väga erineval tasemel. Mõnel naise jaoks on see elu raskeim kogemus, teise jaoks lihtsalt tükk tööd.
Valerie Rowekamp kirjeldab sünnitusvalu nii. Alguses tundusid tuhud nagu tüütud menstruatsioonikrambid. Lõpuks läks tunne juba tõsiselt ebamugavaks, kuid mitte tingimata valusaks. Valuvaigisteid ma ei vajanud. Olin väga üllatunud, et kuigi minu valulävi on väga madal, ei ületanud sünnitusvalu mu kannatuse piire.
Kebuileng Moshoeu kirjeldab sünnitusvalu nii. Pool tundi pärast sünnituse esilekutsumist algasid meeletud valud, millest ma ei saanud asu enne, kui laps oli sündinud. Ma arvasin, et ma suren. Need olid minu elu kõige hullemad seitse tundi ja 55 minutit.
Seega - enne, kui sa pole ise sünnitanud, ei tasu ka ennustada, kuhu sellel skaalal langeda võiksid.
Miks sünnitus valu teeb?
Emakas on oma olemuselt silelihas. Sünnitusvalu põhjustab selle lihase tugev kokkutõmbumine, mille eesmärk on beebi emakast justkui välja pigistada. Lisaks teeb naisele haiget ka sünnitusaegne surve seljale, vaagnale ja teistele elunditele.
Kui valus naisel on, oleneb paljudest erinevatest teguritest: kui tugevasti emaks kokku tõmbab, kas kokkutõmbed on muudetud intensiivsemaks sünteetilise oksütotsiini tilga abil, kui kiirelt sünnitus edeneb, millises asendis on laps. Oma rolli mängib ka naise valulävi. Geneetika ja elukogemus annavad igale inimesele individuaalse valu talumise võime - mõni meist tunneb valuna sellist aistingut, mida teine üldse tähele ei pane.
Kolmandaks mängib rolli naise emotsionaalne seisund. Kui naisel puudub lähedaste tugi, ta on väga ärevil või hirmunud, siis on ka valuaisting võimsam. Uuringud on näidanud, et toetava individuaalse ämamemanda või doulaga sünnitanud naised kirjeldavad sünnitust vähem valusana.
Kuidas sünnitusvalu leevendada?
Fitpregnancy lugejad soovitavad valuvaigistite kõrval proovida ka lõõgastavaid tehnikaid nagu mediteerimine, hingamisharjutused jms. Tähtis on püüda hoida oma meel rahulikuna ja lihased lõdvestatuna. Üks kirjutaja soovitab valu ajal keskenduda mõtlemisele, mis kehaga parasjagu toimub: kuidas tuhu tulles avaneb emakakael taas veidi enam, et laps saaks sündida. Mõtlemisele keskendumine aitab valule mitte keskenduda. Abi võib oll massaažist, vannis või duši all käimisest, ringi jalutamisest, jää- või soojakotist, kükkide tegemisest, võimlemispallist.
Spetsialistid märgivad ära, et kui naine vajab valuvaigisteid, ei ole mõtet end seetõttu kehvasti tunda. Epiduraalanalgeesiaga kaasnevad riskid on naiste endi seas tihti ülehinnatud, mistõttu naised kannatavad asjatute süümepiinade all. Mõnel puhul on sünnitusvalu talutavam, teisel puhul vähem talutav. Täna kasutusel olevad valugaiguistavad meetoid on kõik üsna ohutud, ka epiduraalanalgeesia. Samal ajal on aga loomuliku sünnitusega hakkama saamisest tulenev uhkus oma saavutuse üle tavaliselt väga võimas ja väestav, koguni ekstaatiline kogemus, mida vaevalt keegi kahetseks.
Sellised on USA naiste kogemused. Üldjuhul sünnitavad sealsed naised valuvaigistite abil, loomulik sünnitus on haruldane. Kuid mis oleks, kui koostaksime üheskoos ülevaate sünnitusvalust Eesti naiste kogemuste põhal? Kuidas kirjeldaksid Sina enda kogetud sünnitusvalu? Kas ja mis aitas valuaistingut leevendada?
Vastajate vahel loosime nädala pärast, 25. mail välja üllatuskotikese brändide Essence & Catrice meigitoodetega. PS! Loosimisel osalemiseks ole Emmede Klubi sõber Facebookis.