Koroonavaktsiinid on tänaste teadmiste kohaselt rasedatele ohutud ja tõhusad

Koroonavaktsiinid on tänaste teadmiste kohaselt rasedatele ohutud ja tõhusad

19. May 2021, 17:10 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänaseks kogutud andmete põhjal võib öelda, et raseduse ajal koroona vastu vaktsineerimine on ohutu. Küll aga on ohtlik raseduse ajal koroonaviiruse põdemine. 

Kliinilisi uuringuid ei ole veel lõpuni viidud, kuid kümnete tuhandete naiste pealt kogutud andmed näitavad, et vaktsiinid ei suurenda loote väärarendite ega rasedustüsistuste tekke riski, kirjutab portaal Geenius. Seega kuivõrd rasedad on riskirühmas, võib neile tänase seisuga vaktsineerimist soovitada. “Vaktsineerimisest tulenev kasu kaalub kindlasti üles võimalikud riskid," ütles naistearst dr Kristiina Rull Geeniusele.

Nagu ikka, ringleb sotsiaalmeedias palju hirmujutte – näiteks sellest, kuidas rasedus on pärast vaktsiini saamist katkenud. Paraku on raseduse katkemine väga sage ja seda juhtub tahes tahtmata nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata naistega. Oluline on aga teada seda, et võrreldes vaktsineeritud ja vaktsineerimata inimesi, siis ei esine raseduse katkemist vaktsiini saanutel enam. See tähendabki, et vaktsineerimine ei põhjusta katkemist ega suurenda katkemise riski. Rasedus on katkenud muul põhjusel.

Mõned esmased uuringud, mis puudutavad peamiselt mRNA vaktsiine: