Kehavälise viljastamise protseduur sai 40-aastaseks

Kehavälise viljastamise protseduur sai 40-aastaseks

14. Nov 2017, 16:04 Emmede Klubi Emmede Klubi

Äsja möödus 40 aastat maailma esimesest õnnestunud kehavälise viljastamise katsest.

Louise Joy Brown, esimene katseklaasilaps, kelle puhul kasutati kehavälist viljastamist, sündis aastal 1978 igati terve beebina. Kuupäev, mil esimene edukas IVF-i protseduur läbi viidi, oli aga 10. november 1977.

IVF-i töötasid välja Briti teadlased Patrick Steptoe and Robert Edwards. Kehavälise viljastamise puhul võetakse naise kehast munarakk, mis viljastatakse laboris katseklaasis spermatosoididega ning siirdatakse emakasse kasvama. Steptoe ja Edwards töötasid protseduuri õnnestumise nimel ligi kaheksa aastat. Edwards pälvis oma töö eest Nobeli meditsiinipreemia.

Eestisse jõudis kunstlik viljastamine 1990ndatel. Esimene katseklaasilaps, pisike tüdruk sündis dr Andrei Sõritsa kaasabil 26. augustil 1995. aastal, vahendab Reporter. Tänaseks on ta 22-aastane noor naine. Eestis on praeguseks arstide abil eostatud ja ilmale tulnud tuhandeid inimesi, maailmas aga ligi seitse miljonit.


Kas Sina oled nende perede seas või tead perekonda, kellel on õnnestunud lapsi saada vaid meditsiinile tänu? Jaga meiega oma lugu!