Kas tänapäeval saab ema keisrilõike ajal beebi kohe oma rinnale?

Kas tänapäeval saab ema keisrilõike ajal beebi kohe oma rinnale?

05. Dec 2019, 17:16 Emmede Klubi Emmede Klubi

Piltidel ja filmides näeme tihti, et ka plaanilise keisrilõike abil ilmale tulnud laps tõstetakse tänapäeval kohe ema rinnale. Kas see praktika on võimalik ka Eestis? Ämmaemand Maret Voites selgitab:

"See oleneb vägagi sünnitusmajast, kus beebi sünnib. Hea on näha, et järjest enam saavad beebid plaanilise keisrilõike korral pärast sündi oma ema rinnale, kuid paraku pole see trend mitte kõigis sünnitusmajades.

Soovitan kindlasti enne keisrilõikele minemist rääkida valves olevale ämmaemandale, kes sind operatsiooniks ette valmistab, et soovid beebit oma rinnale. Tema ütleb sulle, kas see on võimalik või ei. Kui seda ei võimaldata, siis võib põhjuseks olla sinu keisrilõike näidustus või operatsioonitoa töökorraldus. Oluline on loomulikult ka beebi seisund, kui ta sünnib. 

Pärast beebi sündimist kuivatab ämmaemand ta ära, korrastab naba, mõõdab-kaalub ja teeb K-vitamiini süsti. Kõik toimub sealsamas operatsioonitoas sinu juures. Kui beebil ja emal on mõlemil enesetunne hea, võib beebi olla operatsiooni lõpuni ema rinnal.

Samas tuleb arvestada, et operatsiooni ajal on sul ühel käel veenikanüül ja tilguti, teise käe ümber vererõhu mansett ning pulssoksümeeter, seega on su üks või mõlemad käed kinni ning sa ei pruugi saada oma beebit mugavalt hoida. Samuti peab beebi olema emal rinnal praktiliselt lõua all, sest arstid toimetavad ju kõhuga.

Tihtipeale on ema ise see, kes tunneb, et tahab beebi isa kätte anda. See on ka täiesti mõistetav. Oluline on, et tita oleks soojas, ja ka emal oleks võimalikult mugav. Kui beebi läheb enne operatsiooni lõppu isaga, siis võiks mees võtta beebi oma paljale rinnale."

Etteplaneeritud keisrilõige toimub enamasti nii, et naise alakeha on tuimestatud, aga ta ise on ärkvel. Erakorraline keisrilõige võib toimuda üldnarkoosis - siis ema ärkvel ei ole ning beebi on pärast sündimist isaga, kuni ema narkoosist virgub. 

 

Kas Sina said beebi keisrilõike ajal oma rinnale või läks laps esialgu isaga?