Kas sünnituse ajal tohib süüa ja juua? Aga pärast sünnitust?

Kas sünnituse ajal tohib süüa ja juua? Aga pärast sünnitust?

15. Sep 2023, 18:08 Emmede Klubi Emmede Klubi

Normaalselt kulgeva loomuliku sünnituse jooksul on väikeste vahepalade söömine lubatud ja suisa soositud, sest sünnitus on energiakulukas füüsiline töö. Samuti tuleks kindlasti juua. Pärast lapse ilmaletulekut võib naine üldjuhul jooma ja sööma hakata siis, kui ka platsenta on ära sündinud.

Emad jagavad tihti teineteisega oma sünnituskogemusi ja juurdlevad, miks ühel naisel lubati sünnituspalatis süüa, teisel aga keelati. Samuti on kogemused väga erinevad pärast lapse ilmale tulekut, eriti pärast keisrilõiget joomise ja söömise osas. Uurisime  ämmaemanda Maret Voitese käest, kuidas lood söömise-joomisega eri liiki sünnitustel ja pärast seda tegelikult on.

"Praegu kehtiv sünnituse juhend ütleb, et söömine on lubatud," ütleb Voites. Normaalselt kulgeva loomuliku sünnituse puhul võiks naine energiavaru tagamiseks sünnituse alguses kergeid eineid süüa. Uuringud on näidanud, et nendel naistel, kellel on lubatud sünnitusel süüa ja juua, on sünnituse kulg 45-90 minutit lühem! Kui sünnitus edeneb, tuhud muutuvad tugevamaks, kaob üldjuhul ka naise söögiisu. Paljud tunnevad hoopis iiveldust, mõned oksendavad, nendib ämmaemand.

Kui aga sünnituse kulus on tekkinud kõrvalekaldeid, mis viitavad võimaliku erakorralise keisrilõike vajadusele, siis ämmaemand söömise keelab. Erakorraline keisrilõige teostatakse tihti üldnarkoosis. Enne üldnarkoosis operatsiooni on söömine keelatud, sest kui magu on täis, võib selle sisu operatsiooni ajal sattuda patsiendi hingamisteedesse.

Sellisteks kõrvalekalleteks, mis võivad viidata vajadusele opereerida, on ämmaemanda sõnul näiteks aeglane emakakaela avanemine, mitteselge lootevesi (roheline, kollakas, pruun, veresegune), pikalt puhkenud lootevesi, muutused loote südame töös, aga ka riskirasedus (nt kaksikud, gestatsioonidiabeet, preeklampsia). Üldiselt ei soovitata ka peale epiduraalanalgeesia tegemist süüa, kuna sellega tõuseb risk vaakumsünnituseks ja keisrilõikeks. Ka ei tohiks sünnitaja süüa siis, kui talle on manustatud opioide ehk narkootilisi valuvaigisteid.

Ka nende seisundite esinemise puhul otsustab siiski ämmaemand iga juhtumi puhul eraldi, kas söömine keelatud. "Kui ämmaemand süüa ei luba, võiks küsida, miks ta seda piirab, et olla informeeritud," lisab Voites.

Ka vee joomine sünnituse kui füüsilise pingutuse jooksul on naise kehale väga tähtis! Kui ämmaemand ei ole vastupidist palunud, tuleb kindlasti juua. "Sünnitajale sobib kõige paremini joogiks puhas gaseerimata vesi, aga lubatud on ka isotoonilised joogid, lahjendatud mahlad ning teed," ütleb Maret Voites. Joomise võib ämmaemand keelata samadel põhjustel, miks söömisegi - kui sünnituse kulus esineb muutuseid, mis viitavad võimalikule vajadusele opereerida.

Pärast lapse sündimist on vaja ära sünnitada ka platsenta, hinnata võimalikke tekkinud rebendeid, jälgida emaka kokkutõmbumist ning veritsust. Vahel harva osutub vajalikuks eemaldada platsenta või kontrollida emakat arsti abiga üldnarkoosis. Ka suuremate rebendite õmblemine toimub üldnarkoosis. Seetõttu tuleb joomise-söömisega oodata, kuni sünnitustoa ämmaemand annab selleks loa. Enamasti tuleb luba kiirelt - pärast platsenta sündimist.

Pärast keisrilõiget tohib naine üldjuhul juua kuue tunni möödudes ja süüa järgmisel päeval. Kolme päeva jooksul pärast operatsiooni on naine spetsiaalsel kergestiseedival dieedil. Täpseid juhtnööre jagab aga siiski naist jälgiv ämmaemand iga individuaalse loo põhjal!

 

Kas Sina tahtsid või ei tahtnud, tohtisid või ei tohtinud sünnituse ajal süüa ja juua?

vartotojas123 vartotojas123 05. Mar 10:31

Mängupiletid müügis!

Kas otsite lõbusat viisi ajaveetmiseks ja võib-olla isegi suure auhinna võitmiseks? Siis on meil see, mida vajate! Müün mängupileteid võimalusega võita fantastilisi auhindu!

Meie mängupiletite süsteem on lihtne ja läbipaistev. Kõik piletid on korralikult nummerdatud ja tõeliselt ausad. Tagame, et kõigil meie klientidel on võrdne võimalus võita.

Seega, kui soovid täita oma metsikumaid unistusi ja võita imelisi auhindu, siis võta meiega juba täna ühendust! See võib olla teie õnnelik päev! https://www.usalotterychecker.com/lotteries/powerball