Kas raseduse ajal tuleb puuviljade söömisega piiri pidada?

Kas raseduse ajal tuleb puuviljade söömisega piiri pidada?

23. May 2017, 21:57 Emmede Klubi Emmede Klubi

Puuviljade söömine on lapseootuse ajal lubatud ja vajalik, kuid ainult mõistlikus koguses. Kui raseda kaal tõuseb liiga hoogsalt, tuleb suhkrurikaste viljade kogust menüüs vähendada. 

Emmede Klubi poole pöördus lugeja, kelle sõnul ämmaemandad ja teised emad interneti beebigruppides on hakanud rasedat naist hirmutama, et puuviljade söömine võib beebi liiga suureks kasvatada ning banaanidest-viinamarjadest võiks seetõttu hoiduda. Lugeja küsib, kas puuviljade tarbimine võib tõesti mõjutada lapse sünnikaalu?

Meie ämmaemand Maret Voites vastab, et puuviljade söömine võib küll mõjutada kõhubeebi kehakaalu. Ta selgitab, et puuviljad sisaldavad palju puuviljasuhkrut. Ka puuviljasuhkur on nagu suhkur ikka - annab palju kaloreid. Kui naine neid kaloreid päeva jooksul ära ei kuluta, siis ladestuvad need keharasvana. Kuna beebi saab toitu läbi ema, mõjutab see ka tema kehakaalu.

Rase naine võib süüa nii banaane, viinamarju kui ka teisi puuvilju, kuid koguseliselt on mõistlik tarbida vaid nii palju suhkrut, kui suudad päeva jooksul ära kulutada. Tihti räägitakse just viinamarjadest ja banaanidest, sest need on kaks eriti suhkrurohket puuviljasorti.

Kui ämmaemand on puuviljade tarbimise teema tõstatanud, võib raseda kaal olla tõusnud pisut liiga palju. "Naised võtavad raseduse ajal väga erinevalt juurde, kuid optimaalne kaalutõus võiks olla 10-15 kg ehk ca 400-500 g nädalas ehk ca 2 kg kuus. Selline kaalutõus on normaalne ning vajalik!" räägib Voites. Ta lisab, et kaal ei jaotu enamasti siiski ühtlaselt. Tihti võtab naine raseduse alguses alla, siis aga järsku rohkem juurde. "Kui ämmaemand näeb, et korraga on kaalu tulnud juurde palju, uurib ta tavaliselt raseda toitumisharjumuste kohta ning annab soovitusi."

Miks ämmaemandat naise kaalutõus huvitab? Asi pole ainult sellest, et ema liigsöömine tähendab ka tita liigsöömist. "Kui raseduse ajal süüa valimatult ja liiga palju ning seetõttu ülemäära kaalus juurde võtta, on endal hiljem raskem sünnitada ning pärast sünnitust seda liigset kaalu alla võtta. Suurenevad raseduse ja terviseriskid," nendib ämmaemand.

Kui kaalutõus on liiga suur, tulekski esimeseks üle vaadata naise toitumine. Üks asi, millele tähelepanu pöörata, on tõesti ka puuviljade kogus menüüs. Tervise Arengu Instituut ja Eesti Ämmaemandate Ühing on koostanud ülevaatliku ja hea materjali "Rasedate ja imetavate emade toitumis- ja toidusoovitused", mida saab lugedes võrrelda oma toitumisharjumustega. Rasedusaegsest toitumisest on juttu ka Emmede Klubi Beebipäeviku osas SIINPaljude raseduskeskuste juurdes töötavad toitumisnõustajad, kelle poole saab samuti pöörduda, et vaadata koos üle igapäevane menüü ja toitumisharjumused.

Kui naise toitumine on tasakaalustatud ja kaalutõus on senini olnud normaalne, pole puuviljade pärast muretsemiseks põhjust. Puuviljadest saab lisaks suhkrule ka palju kasulikku - vitamiine ja kiudaineid. Seepärast peab neid menüüs kindlasti olema. Beebi suur kaal ei tähenda kindlasti automaatselt seda, et ema oleks liiga palju (puuvilju) söönud. Beebi kaalu mõjutavad geneetika, sugu, mitmes laps beebi emale on jne. Beebi sünnikaalu mõjuritest on juttu Emmedeklubi videos "Pärilikkuse roll sünnitusel".

(Allikas: Emmede Klubi, küsimuste-vastuste rubriik "Ämmaemand annab nõu")


Kas Sinul oli raseduse ajal enda või teiste hinnangul probleeme kehakaalu tõusu normis hoidmisega?


20170522154217-34953.jpg