Kas pisted, torked ja pinge alakõhus on raseduse alguses normaalne?

Kas pisted, torked ja pinge alakõhus on raseduse alguses normaalne?

23. Feb 19:07 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emmede Klubi poole pöördus 5. nädalat lapseootel naine, kes tahaks teada, kas raseduse alguses on normaalne tunda pidevalt alakõhus valu, pisteid, pinget, torkeid, krampe ja muud sellist?

Meie ämmaemand Maret Voites kinnitab, et pisted, torked ja pinge alakõhus on raseduse alguses täiesti normaalsed.

"Raseduse ajal teeb naise keha läbi väga palju ja suuri muutusi. Emakas, mis on algselt umbes pirni suurune, on raseduse lõpuks suur nagu õhupall, ning paljud su organid on nihkunud oma algselt kohalt, et kasvavale beebile ruumi teha. Rääkimata hormoonidest jms," selgitab Voites. "Sellised pisted ja torked ja sähvatused on märk sellest, et emakas venib. Kuigi su tita on viiendal nädalal alles mooniseemne suurune, hakkab su emakas juba suurenema ja venima. Sellised torked võivad olla ebamugavad, kuid ohtlikud nad ei ole."

Küll aga peaks raseduse ajal tähelepanu pöörama igasugusele valule, mis pikali visates ja puhates ära ei lähe.

"Valu on keha märguanne, et tuleks aeg maha võtta ja puhata, pikutada. Kui enesetunne muutub sedasi paremaks, tulekski seda võimaldada. Vajadusel tuleb töölt võtta töövõimetusleht ning lubada oma kehal kohaneda uue seisundiga. Ka edaspidi, raseduse suurenedes jälgi oma keha märguandeid. Harjuta ennast juba praegu tegema liigutusi rahulikumalt ja ennast rohkem hoidma," annab ämmaemand nõu. "Abi võib olla ka magneesiumi preparaadist, mis aitab lihaspingete vastu (ka emakas on lihaseline organ)."

Erakorraliselt tuleks minna kontrolli (näiteks EMO-sse) juhul, kui tekib väga tugev kõhuvalu, mis pikutades ei möödu (eriti, kui kaasneb verejooks).

 

Kas Sinul oli raseduse alguses kõhus juskui kiskuv või torkiv, pinges tunne?