Tark on juba mõnda aega enne sünnitama minekut mõelda läbi, millist sünnitust sa tahaksid, ja rääkida sellest ka oma ämmaemanda ning partneriga. Sünnitusplaaniks ei nimetata ühte universaalset ankeeti. Sa võid oma mõtted ja ootused lihtsalt vabas vormis paberile panna. Mõtle, uuri ja pane kirja, kas:
- Sa eelistaksid sünnitada üksi või koos tugiisikuga? Kas see tugiisik võiks olla lapse isa või keegi teine? Mida sa tahaksid, et tugiisik sünnituse ajal teeks - kas ta võiks olla sünnituse protsessiga kursis, kas ta võiks õppida valu vaigistavat massaaži, kas ta võiks mängida muusikat, öelda toetavaid sõnu? Või olla lihtsalt kohal ja olemas sinu soovide täitmiseks?
- Kas tahaksid sünnitustuppa minna oma riietes, milles tunned end turvaliselt, või haigla riietes, mis on just sünnitamise jaoks sobiliku lõikega? Sünnituse ajal määrduvad riided tõenäoliselt.
- Kas tahaksid, et keegi pildistaks sünnitust või sünnitusjärgseid hetkeid, või tahaksid oma partnerit paluda, et ta sünnitustoas pilte ei teeks?
- Kas sooviksid vanniga sünnitustuba? Kas sooviksid tuhude valu vannis leevendada või vette sünnitada?
- Milliseid abivahendeid veel tuhude ajal valu leevendamiseks proovida tahaksid - duši all käimist? Võimlemispalli?
- Kas tahaksid kuulata muusikat? Millist muusikat, kuidas?
- Kas sulle meeldiks pigem omaette olla ja ämmaemandaga ainult vajalikeks protseduurideks kohtuda, või ootad ämmaemandalt võimalikult palju tuge? Kas eelistaksid, et ämmaemand õpetab ja suunab sind hingamisel ja pressimisel, teostab massaaži jms, või eelistaksid, et ta sekkub ainult meditsiinilisel vajadusel? Kui ootad, et ämmaemandal oleks sinu sünnitusel suurem roll, siis kas individuaalse ämmaemanda palkamine oleks võimalus? Võib-olla eelistaksid hoopis sünnitoetajat ehk doulat?
- Kas, millisel juhul ja milliseid valuvaigisteid tahaksid kasutada? Kas tahaksid, et ämmaemand tuleks ise valuvaigisteid pakkuma ja tutvustama, või eelistaksid, et ta seda ei teeks?
- Kas sind huvitavad ja võiks aidata alternatiivmeetodid nagu hüpnosünnitus, homöopaatia, akupunktuur, akupressuur? Võib-olla tahaksid õppida sünnituse ajaks mediteerima? Kui jah, siis uuri nende kohta kindlasti ise lisa juba enne sünnitust. Haiglas neid variante ei pakuta.
- Kas tahaksid paluda kellelgi laetule kustutada, et saaksid olla hämaramas?
- Milliseid asendeid tahaksid valutamise ja väljutamise ajal proovida? Sünnituse aktiivses faasis võib olla raske oma soove väljendada, kuid kui soovitud asendid on ämmaemandaga varasemalt läbi räägitud, saab ta soovitud asendeid ise meenutada ja neisse liikumist toetada.
- Kas sulle on tähtis jälgida, et lapse nabanööri ei lõigataks läbi enne pulseerimise lõppemist? Kes võiks nabanööri läbi lõigata – ämmaemand, lapse isa, sina ise?
- Mida teha pärast sündimist platsentaga?
- Kas tahaksite pärast sünnitust olla ühispalatis koos teiste emade ja lastega, kahekesi ema-lapse palatis või perepalatis, kuhu saab jääda ka partner? Või oled korduvsünnitaja ja sooviksid palatisse jäämise asemel kohe koju saada?
- Lapsele tehakse sünnitusmajas tuberkuloosi vaktsiin. Kas soovid lapsele seda vaktsiini?
Kõige tähtsam on, et sa võtaksid sünnitusplaani koostamist kui võimalust sünnituse protsess enda jaoks läbi mõelda, mitte kui reeglistikku. Tegelik sünnitus läheb harva täpselt nii, nagu plaanitud! Näiteks võid sa olla plaaninud, et ei taha epiduraalanalgeesiat, kuid emakakael ei avane ega avane ning arst soovitab sinu ja beebi heaolu silmas pidades, et seljasüsti oleks siiski vaja.
Kas Sina koostasid raseduse ajal sünnitusplaani või mõtlesid oma soovid läbi? Kas Sinu soovidega arvestati haiglas?