Kaitse ennast gripi hooajal!

Kaitse ennast gripi hooajal!

13. Nov 2013, 16:57 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tundub, et alles me saime sooja päikese all oma patareisid laadida ja vitamiine koguda ja järsku on ilmad sügisesed ning levivad gripp ja külmetushaigused. Gripi vastu peetakse üheks parimaks meetodiks vaktsineerimist, aga mis siis teha, kui sa oled rase? Kas ka siis võib vaktsineerida või kuidas tuleks ennast kaitsta? Nendele küsimustele vastavad viroloog  Ilze Grope ja günekoloog Oksana Babula.

Mida gripp endast kujutab?

Gripp levib piisknakkusena ja on väga viiruslik. Seda iseloomustavad luuvalu, kõhuvalu, peavalu, palavik, nohu ja köha. 

Gripiviirus A on tõsine viirushaigus ja võib raskematel juhtudel mõjutada siseorganeid - kopsud, neerud, maks, närvisüsteem. 

Raseduse ajal on ema kehas põhirõhk beebi kasvatamisel ja tema immuunsüsteem on nõrgenenud. Naine muutub viirushaigustele vastuvõtlikumaks.

"Raseduse ajal on niigi naise organitel lisakoormus ja gripp mõjub neile tugevamalt", selgitab viroloog.

Lisaks ema tervisele, mõjutab gripp ka beebit. "Gripiviirus liigub läbi platsenta ka lapsele ja võib veel sündimata lapsele tõsiseid probleeme põhjustada", ütleb günekoloog.

Gripp on beebile kõige ohtlikum 12. esimese rasedusnädala jooksul, kui beebi organid ja süsteemid n veel välja arenemas. Selles raseduse etapis gripi põdemine võib olla ohtlik.

Raseduse hilisemas järgus, võib gripp põhjustada platsenta kehvemat tööd ja selle tõttu omakorda loote kasvu ja arengu häireid. 

Mõlemad spetsialistid toetavad raseduse ajal vaktsineerimist.

Tavaliselt kardavad emad vaktsineerimisega lootele liiga teha, aga tänapäeval on vaktsiin palju ohutum ja puhtam ja palju ohutum kui gripp ise. 

"Ma mõistan, et tulevased emad kardavad vaktsiini kõrvalmõjusid. Aga ma olen kindel, et neid esineb äärmiselt harva. Kui panna kõrvuti väga harva esinevad vaktsiini kõrvalnähud ja gripi põdemine ning nii emale kui lootele ohtlike tüsistuste teke, on minu jaoks valik üsna selge", räägib naistearst.

Gripivaktsiini võib teha igal raseduse trimestril. Mitmed rahvusvahelised uuringud, mis on tehtud eelmisel gripihooajal riikides, mis korraldasid suuremal hulgal vaktsineerimisi ja rasedad olid riskigrupis,  kinnitavad vaktsiini kasulikkust.

Kui rase otsustab gripivaktsiini teha, mis edasi? 

Esimese asjana mine oma perearsti juurde, kes teab sinu meditsiinilist ajalugu, allergiaid, võimalust kõrvaltoimetele jne. 

Gripiepideemia algab tavaliselt novembri lõpus või detsembri alguses, seega praegu olekski vaktsineerimiseks ideaalne aeg. 

Lisaks võiks kasutada traditsioonilis meetodeid gripi ennetamiseks: 

  • Jälgi oma toitumist, see peaks olema mitmekesine.
  • Väldi väga rahvarohkeid kohti.
  • Veeda palju aega värskes õhus. 
  • Õhuta tube. 
  • Pese tihti käsi.
  • Kui mõni pereliige haigestub, kasuta maski. 
  • Soovime sulle head tervist!

Emmede Klubi