Juuksed ja nahk raseduse ajal

Juuksed ja nahk raseduse ajal

30. Jan 2015, 09:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ühiskonnas on levinud arvamus, et lapseootel naised peavad särama, kuid rasedus võib avaldada ootamatut mõju sinu juustele ja nahale

Pigmentatsioon

Mõju nahale võib hakata avalduma alates 20. rasedusnädalast. Mida tumedam on sinu nahk, seda tõenäolisemalt märkad muutusi. Kui oled väga heledanahaline või punapäine, ei pruugi sa üldse midagi erinevat märgata. Pigmentatsiooni muutus võib tähendada järgmist:

  • Sinu rinnanibud tumenevad. Need võivad tunduda suuremad. Nibuväli võib laieneda.
  • Rindkere ja kõhu keskjoonele võib tekkida tume rasedustriip (linea nigra).
  • Mõnel naisel tekib näole kloasm ehk nn rasedusmask, mis võib olla ebaühtlane kuid ka laiguline.
  • Ebaühtlane päevitumine päikese käes või solaariumis. Kuigi ei leidu mingeid tõendeid selle kohta, et päevitamine loodet kahjustaks, soovitavad mõned solaariumisalongid rasedatel kunstlikust päevitamisest hoiduda.

Kuiv nahk

Kui sinu nahk on kuiv või sügeleb, võib abi olla kehaõlist.

Kui tunned pidevalt tugevat sügelust, eelkõige ülakehal, võib see viidata haruldasele haigusele nimega kolestaas (sapipais), mis mõjutab maksa ja neerude talitlust. See võib sinu last kahjustada, seega pea nõu ämmaemanda või arstiga.

Venitusarmid

Venitusarmid tekivad enamasti kõhule, rindadele ja reitele umbes kuuendast raseduskuust alates. Armid on põhjustatud naha elastsete kiudude rebenemisest ning kui nad alguses punased, siis aja möödudes muutuvad need heledamaks.

Saadaval on kreeme ja geele, mis venitusarme väidetavalt vähendavad, kuid suurt mõju neil olla ei saa, sest kiudude rebenemine toimub nahaalustes kihtides. Venitusarmide esinemine on tihtipeale pärilik, nii et kui neid leidub sinu emal, ei pääse neist tõenäoliselt ka sina.

Juuksed

Raseduse ajal tunduvad juuksed varasemast läikivamad ja paksemad, kuid seda peamiselt seetõttu, et juuste tavaline igapäevane väljalangemine pidurdub. Pärast sünnitust võib tunduda, et juukseid tuleb igapäevaselt ära lausa peoga. Enamasti ei ole see midagi tõsist ning juuksurisalongist või apteegist on võimalik osta juuste väljalangemist pidurdavaid tooteid.

Juuste värvimine ja püsilokkide tegemine raseduse ajal on täiesti lubatud, kuid tulemused võivad sind üllatada. Juuksed on sel perioodil poorsemad, mistõttu keemilised vahendid võivad neile mõjuda tavapärasest erinevalt.

 

Allikas:BBC Parenting