Idee, kuidas vähendada rebendite teket sünnitusel?

Idee, kuidas vähendada rebendite teket sünnitusel?

06. Sep 2017, 13:09 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui oled kunagi näinud filmi või telesarja, kus mängitakse sünnitust, siis oled kindlasti kuulnud arste ja ämmaemandaid naist jõuliselt ergutamas: "Pressi! Pressi!" Kui oled ise sünnitanud, oled selliseid ergutusi ilmselt ka oma kõrvaga kuulnud. Nüüd on aga ühes Suurbritannia haiglas jõutud järeldusele, et kui kõrvalised isikud ei survesta sünnitajat pressima, tekib naistel oluliselt vähem rebendeid, kirjutab loomuliku ja looduslähedase lastekasvatuse alane veebiajakiri mothering.com

Kõik algas sellest, kui kaks Suurbritannia kõrgemat haridusasutust, naistearste koolitav Royal College of Obstetricians and Gynaecologists ja ämmaemandaid koolitav Royal College of Midwives andsid teada, et riigis on tõsiste lahkliharebendite esinemine kõvasti tõusnud ning selles võib mängida rolli sünnitaja liiga tugevalt pressima survestamine.

Üks Inglismaal, Kentis asuv haigla kehtestaski selle üleskutse tõttu uued sünnitusabi pakkumise juhised. Ühe aasta jooksul, mil Medway Maritime Hospitali personal ei survestanud sünnitavat naist pressima, vaid lasi sünnitajal loomulike pressidega ise kaasa minna, vähenes tõsiste rebendite esinemine seitsmelt protsendilt ühe protsendi peale. Täpsemalt on uued sünnitusabi pakkumise juhised sellised: sünnitajat juhendatakse aktiivseid sünnitusasendeid proovima, tuhusid üle hingama. Kui pressid algavad, ei survesta ämmaemandad naisi üha kõvemini pressima.  Kui beebi pea on sündinud, aitab ämmaemand pead hellalt hoida, kuid ei aita lapse ülejäänud keha väljutamisele kätega tõmmates kaasa. See kõik vähendab rebendite tekkeriski. Abi on ka sellest, kui ämmaemand hoiab pea kroonimise ajal oma kätt lahklihal, et seda toetada. 

Et naise keha teab enamasti ise, kuidas sünnitada, pole tänapäeval enam mingi uuenduslik seisukoht. Siiski on tore, et ka haiglad on hakanud selle seisukoha põhjal oma praktikates muudatusi tegema, arvab mothering.com. 

Milline on aga Eesti ämmaemandusabi seisukoht? Pelgulinna sünnitusmaja sünnitusosakonna ämmaemandusjuhi Liis Jõgise sõnul on pressimine siiski täiesti loomulik tegevus - kui lapse pea on laskunud piisavalt vaagnapõhja, siis tekib naisel iseeneslik vajadus kaasa pressida. Teatud juhtudel võib tõesti piisata sellest, kui naine püüab pressiga lihtsalt kaasa hingata, kuid on ka palju olukordasid, kus sellest ei piisa. "Tuleb kasutada selliseid võtteid, kus naine koos emaka jõuaga aitab kaasa lapse sünnile," selgitab Jõgis.

Küll aga on Jõgis nõus, et liiga varane pressima survestamine, kui naine ise selleks veel tungi ei tunne, pole põhjendatud.

 

Kas Sina pressisid sünnitusel oma enda sisetunde järgi, ämmaemanda käsul või nende kahe koostöös?