Hyperemesis Gravidarum: kui tegemist on millegi enama kui lihtsalt rasedusaegse iiveldusega

Hyperemesis Gravidarum: kui tegemist on millegi enama kui lihtsalt rasedusaegse iiveldusega

15. Dec 2014, 10:47 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hommikused iiveldushood on üks raseduse esimestest märkidest ning on justkui sissejuhatus sellele uuele perioodile sinu elus. Mõnikord kestab see „hommikune“ iiveldus terve päeva ja mõnikord ei esine see üleüldse hommikuti vaid hoopis õhtuti enne magamaminekut. Mõnede naiste jaoks on need iiveldushood aga sootuks ekstreemsed – iiveldustunne ning oksendamine võivad viia selleni, et naine ei omasta enam piisavalt toitaineid ning vedelikku.

Hyperemesis Gravidarum on seisund, mis võib mõnedel juhtudel põhjustada vedelikupuudust, ainevahetushäireid ja kaalulangust, pärssida loote arengut ning suurendada muude komplikatsioonide hulgas ka enneaegse sünnituse ohtu. Kuigi kõik naised ei koge kõige rängemaid vaevusi ja komplikatsioone, vajavad kõik HG all kannatavad naised ravi ning tuge.

HG’d iseloomustatakse kui rasedusega kaasnevat raskekujulist iiveldust ning oksendamist, mis viib kaalulanguse ning ainevahetushäiretega. Selles seisundis naised kannatavad toitaine- ja vedelikupuuduse käes ning võivad kaotada 5%-10% raseduseelsest kehakaalust. Rasketel juhtudel võib vaja minna haiglaravi. Hyperemesis Gravidarum on tõsiselt teovõimetuks tegev seisund, mis segab normaalset igapäevast rutiini. Üldiselt algab see raseduse väga varajases staadiumis ning jätkub 21. rasedusnädalani või kauem. 

Mis seda põhjustab?

Teadlased ei tea HG täpseid tagamaid, kuid mõningad teooriad neil siiski on. Üheks neist teooriatest on, et hCG (kooriongonadotropiini), östrogeeni ja progesterooni järsud muutused kehas viivad mõnede naiste hormonaalse tasakaalu rivist välja. Teised teadlased on uurinud seoseid Hyperemesis Gravidarumi ja türoidhormoonide vahel, sest paljudel selle seisundi all kannatavatel naistel on täheldatud kõrgeid türoksiinitasemeid. Veel üks ideedest on, et rasedust soodustavad hormoonid aeglustavad ühtlasi seedesüsteemi.  Selle tulemusena võib seedeelundkonna lihaste „puhkeseisund“ viia oksendamiseni. Lisaks on väidetud, et seisundil võib olla seos naise mentaalse seisundiga, kuid enamus teadlasi on siiski ühel nõul, et haigus pigem põhjustab psühholoogilisi muutusi ja mitte vastupidi.

Kas mind kimbutab Hyperemesis Gravidarum või lihtsalt harilik rasedusaegne iiveldus?

Pea pooled naised kogevad raseduse ajal iiveldust ja oksendamist, mis laheneb ilma meditsiinilise sekkumiseta juba esimese trimestri lõpuks. Kuigi see võib olla raske ja väsitav, ei ole see nii tõsine seisund nagu HG. Hariliku rasedusaegse iiveldusega võib kaasneda aeg-ajalt oksendamine, kuid see ei põhjusta enamasti suurt kaalulangust või naise võimet päeva jooksul piisavalt süüa ja juua. Kuigi ka hariliku iivelduse ajal oksendamine on tavaline, on selle puhul siiski abi muutustest elustiilis ja igapäevamenüüs.

HG all kannatavad naised võivad kaalus kuni kümme kilo alla võtta, ei ole võimelised piisavalt sööma ega jooma, et säilitada kasvõi minimaalselt vedelikku ning kannatavad pideva iivelduse ning ohjeldamatu oksendamise käes (teinekord võivad nad oksendada ka verd või sappi). Tavalistest rasedatele soovitatud muudatustest toitumises (neutraalsed toidud, pidevalt väikestes kogustes söömine, tühja kõhu vältimine jne.) ei ole mingisugust abi ning Hyperemesis Gravidarumi korral on naised enamasti ka töövõimetud ning vajavad tihti ka abi, et iseenda eest hoolitsemisega igapäevaselt toime tulla.

(Allikas: Bellybelly.com.au)

 
Emmede Klubi