Teadusajakirjas Reproductive Health avaldatud uuringu järgi kogeb 17% naistest sünnituse ajal ebainimlikku kohtlemist.
Uuringust selgub, et paljusid sünnitajaid hurjutatakse, ähvardatakse, abipalveid ignoreeritakse või keeldutakse neid täitmast, esineb koguni naise peale karjumist. Sünnitajas tekitatakse tunne, nagu ta polekski iseseisev inimene.
Uuring viidi läbi USA-s, kus selle tulemused muudab veelgi kurvemaks asjaolu, et keskmisest halvemini käituti tumedanahaliste või tumedanahalise partneriga naiste, nooremate naiste, esmasünnitajate ja madalama sotsiaalmajandusliku taustaga naistega. Keskmisest paremini käituti heleda nahaga üle 30-aastaste vaginaalsel teel sünnitajatega.
Olulist rolli naise kohtlemise juures mängib sünnituse toimumispaik. Kodus sünnitanuist koges halba kohtlemist vaid 5 protsenti naistest, haiglas sünnitanuist aga tervelt 28 protsenti. Halba kohtlemist soodustas see, kui sünnituse võttis ämmaemanda asemel vastu arst.
Maailma terviseorganisatsiooni WHO ametlik soovitus on, et kõigile naistele tuleb pakkuda lugupidavat sünnitusabi, mis säilitab naise väärikuse ja privaatsuse, hoidub väärkohtlemisest, võimaldab naisel teha teadlikke valikuid ning olla sünnituse jooksul läbivalt toetatud. Lugupidav sünnitusabi toetub inimõigustele ning vähendab emade haigestumist ja suremust.
Naine on ka sünnituse ajal inimene, kes väärib inimlikku kohtlemist, mitte objekt meditsiinilise personali töös. Patsiente vääritult kohtlevast töötajast tuleb haiglat teavitada.
Kas sünnitaja hurjutamise, halvustamise jms halvasti kohtlemisega on probleeme ka Eesti haiglates? Kas Sina kogesid raseduse või sünnituse ajal või selle järel halba kohtlemist? Kirjuta toimetus@emmedeklubi.ee ja paneme loo koos kirja! Kui soovid, võid jääda anonüümseks.