Hiigelannus B3 vitamiini võib ennetada sünnidefekte ja nurisünnitusi?

Hiigelannus B3 vitamiini võib ennetada sünnidefekte ja nurisünnitusi?

16. Aug 2017, 12:55 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suurima B3-vitamiini ehk niatsiini sisaldusega toiduained on kalkuni- ja ka kanarind, taimsetest toitudest maapähklid.


Austraalia teadlased suutsid teha kindlaks ühe geneetilise põhjuse, miks tekivad loote sünnidefektid ja raseduse katkemine. Veelgi enam - teadlased leidsid probleemile ka ravi. 

Sünnidefektid ja raseduse katkemine on ülemaailmne probleem - kuni 6% lastest sünnib mingi väärarenguga ning kuni 20% kõigist tuvastatud rasedustest katkeb, enamasti väärarengu tõttu. Seega kui teadlased suudaksid välja uurida konkreetsed põhjused, miks inimese areng varases järgus valesti läheb... aitaks see miljoneid ja miljoneid inimesi.

Just seetõttu nimetavad Sidneys asuva Victor Changi instituudi teadlased oma avastust Austraalia senise ajaloo suurimaks panuseks meditsiiniteadusse. Nimelt avastasid nad, et hulka sünnidefekte ja nurisünnitusi põhjustab niatsiini ehk B3-vitamiini puudus. Ennetav ravi on seega lihtne - profülaktiline suure doosi B3-vitamiini tarbimine raseduse ajal.

Uuring sai alguse ühest varasemast, New Jersey meditsiinikooli uuringust, mille järgi vähemalt kolmandikul rasedaist naistest on esimese trimestri jooksul B3-vitamiini puudus. Inimkeha vajab niatsiini muuhulgas selleks, et sünteesida proteiini nimega NAD (nikotiin-amiid-adeniin-dinukleotiid). See valk on kõigi elusrakkude vajalik osa. Erinevad geneetilised põhjused ja keskkonnategurd (nt reostus) võivad aga häirida rakkude võimet NAD-i sünteesida.

Sidney teadlased uurisid nelja perekonda, kus on sündinud arenguhäiretega lapsi. Mitmel emal avastati B3-vitamiini puudusega seotud geenimutatsioon - nende keha ei sünteesinud piisavalt NAD-i. Järgmiseks "tekitasid" teadlased hiirtele samasuguse geneetilise defekti. Tõepoolest - ka nendel hiirtel sündisid nüüd inimlastega väga sarnaste arenguhäiretega järglased, tihti tiinus katkes. Kui teadlased toitsid hiiri madala annuse B3 vitamiiniga, siis esines defekte vähem. Kui aga teadlased lisasid NAD-i puudusega seotud geenimutatsiooniga hiirte toidulauale suures koguses vitamiini B3, tõid hiired kõik järglased tervena ilmale!

Sellest järeldavad Victor Changi instituudi teadlased, et kui rasedad naised võtaksid profülaktiliselt suures annuses B3-vitamiini (nagu juba võetakse foolhapet), võiks suur hulk raseduse katkemisi ja arenguhäireid ära jääda. Mitmed teadlased on nimetanud avastust murranguliseks. 

Teised arstid ja teadlased on aga avastuse suhtes rahulikuks jäänud, viidates asjaolule, et tegemist on siiski vaid mõne üksiku perekonna ja hiirte osalusel läbi viidud uuringuga. Kuni läbi pole viidud suuremahulist uuringut inimeste peal, ei julgeta rasedatele naistele senisest normist kordades kõrgemat B3-vitamiini annust soovitada - me ei tea, millised võivad olla kõrvaloimed. 

(Allikad: CNN, Science Mag, IFL Science)