Halb uudis: Zika põhjustatud arenguhäireid võivad ilmneda ka hilisemas eas

Halb uudis: Zika põhjustatud arenguhäireid võivad ilmneda ka hilisemas eas

02. Dec 2016, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Möödunud kevadel kinnitasid teadusuuringud juba mõnda aega kardetud seost Ladina-Ameerikas sääskede kaudu leviva Zika viiruse ja mikrotsefaalia vahel: raseduse ajal viirusse nakatunud naiste lapsed võivad sündida tõsise väärareng, liiga väikese peaga. Nüüd on aga teadlased teinud veelgi ebameeldivama avastuse - ka nendel Zikaga nakatunud lastel, kes sündisid normaalse pea- ja ajusuurusega, võib esimeseks sünnipäevaks välja kujuneda mahajäämus aju arengus.

Mikrotsefaalia tähendab normist väiksemat peaümbermõõtu, mis tähendab üldjuhul ka väiksemat aju, millega kaasneb üldjuhul mahajäämus üldises arengus.

USA Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (CDC) avaldatud väiksemahuline uuring tuvastas aju arenguhäireid kõigil üsasiseselt Zika viirusega kokku puutunud lastel - ka neil lastel, kes sündisid normaalse peasuurusega. Mõnedel lastel arenes mikrotsefaalia välja esimese eluaasta jooksul. Mõnedel leiti aga muid arenguhäireid - näiteks neuroloogilisi kahjustusi, mis põhjustavad lihastoonuseid, krambihooge, nägemisprobleeme vms.

Nüüd teavitatakse kõiki raseduse ajal Zika viirusega kokku puutunud naisi, et normaalse peaümbermõõduga lapse sünd ei tähenda, et Zika ei ole last kahjustanud.

(Allikas: Herald-Standard

 

Emmede Klubi on riikidest, kus Zika levib ja kuhu reisimist rasedad naised vältida võiksid, kirjutanud SIIN