Esimene trimester ( 0 - 16 nädalat)

Esimene trimester ( 0 - 16 nädalat)

11. Sep 2013, 01:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ma olen rase... Ma ootan last... Ma olen nüüd sedapsi... Me saame varsti lapse! Sa aina kordad seda endale, et see täiesti kohale jõuaks! Meie tulevane maailma keskpunkt, kes kasvab ja areneb oma seaduste ja reeglite järgi! Rasedus - hämmastav ja ainulaadne periood iga naise elus!Koos rõõmuga tekib kindlasti ka palju küsimusi, hirme, muresid ja ootusi! Koos meie teejuhiga täiusliku üheksa kuu kohta, saad nädal nädala järgi teada, millised muutused raseda naise organismis toimuvad, kuidas loode kasvab ja areneb, jagame nõuandeid ja ekspertide arvamusi sünnitusabi ja günekoloogia teemadel!

Esimene trimester ( 0-13 nädalat)

Vähemalt kaks visiiti esimese trimestri jooksul.

Esimesel trimestril tuleks ennast rasedusega arvete võtta ( kuni 12. rasedusnädalani). Hiljem arvele võttes jääb ema hilja erinevatest sotsiaalhüvedest, näiteks sünnitoetus.
Igal tulevasel emal on seaduse järgi õigus tööajast arsti või ämmaemanda visiitidel käia. Regulaarsed visiidid ämmaemanda juurde tagavad selle, et ema ja lapse tervis oleks nii hea, kui võimalik.
Esimesel ämmaemanda visiidil määratakse raseduse kestvus, saadetakse naine erinevaid analüüse andma ja täidetakse ära rasedakaart.
Rasedakaart on tulevasele emale sama tähtis dokument kui pass. Seda peaks alati endaga kaasas kandma ja sinna kantakse vajalik informatsioon nii ema kui lapse kohta!

Enne 12. Rasedusnädalat tuleks läbi teha järgnevad protseduurid:

  • Rasedusega arvele võtmine
  • Üleüldine tervisekontroll
  • Günekoloogilised testid ( vaginaalsel teel, klamüüdia, gonörrea, PAP-testMiks: haiguste avastamiseks, sugulisel teel levivate haiguste ja nendega seotud tüsistuste avastamiseks.
  • Määrata kehamassiindeks / kaalu kontroll
    Miks: et märgata kui esineb paistetust, preeklampsia ennetamine, loote liigne või vähene toitainete saamine, raseda naise tervisliku seisundi hindamine.
    Millal: Iga kord, kui sa ämmaemandat külastad. 
  • Vererõhu mõõtmine
    Miks: Et määrata raseda üldine tervislik seisund, seos preeklampsia ja hüpertensiooni vahel.
    Millal: Iga kord kui sa arsti külastad.
  • Uriiniproovid
    Miks: et hinnata kuseteede seisundit, lisaks on preeklampsia puhul uriinianalüüs väga informatiivne.
    Millal: rasedusega arvele võttes. 
  • Vereanalüüsid ( HIV, süüfilis B-hepatiit, veregrupp reesusfaktor, antikehade esinemine, veresuhkur). Miks: Aitab välja selgitada haiguste olemasolu ja määrata tervislikku seisundit. Näitab, kas on oht reesuskonfliktiks. Erakorraliste vereülekannete puhul on võimalik ilma lisatestiteta rasedakaardist leida naise veregrupp ja reesus. Näitab, milline on raua ja põletikutase veres.
    Millal: rasedusega arvele võttes.
    Miks: probleemide avastamine ( nt aneemia) ja põletikutaseme määramine, mis võib loote arengut ja kasvu mõjutada. Esimese trimestri skriining ehk skriiningtest
  • 10. Rasedusnädalasel võetakse verd ja ultraheliuuring tehakse 11+0 kuni 13+6 rasedusnädalal.
  • Kui naine kuulub gestatsiooni diabeediriski gruppi, tehakse glükoosi taluvustest.
    Miks : Et avastada raskeid geneetilisikromosoomaigusi ( Downi sündroom, Edwarsi sündroom ja neuraaltoru defekt). Et kontrollida erinevate haiguste esinemist.

Kui naisel ei ole just riskirasedus, peab ta tavaliselt käima ennast kord kuus näitamas, raseduse lõpus on visiidid sagedamalt.

NB! Kuidas arvutatakse raseduse kestvust?

Enne kui me hakkame rasedusnädalate kirjeldusi lugema, peame selgeks tegema, milline on raseduse kestvus ja kuidas seda määratakse?
Günekoloog arvestab raseduse alguseks 2 nädalat enne reaalset rasestumist. Millest selline erinevus?
Rasestumine toimub munaraku ja spermaraku ühinemisel munajuhas. Tavaliselt toimub see ovulatsiooni ajal või päev peale ovulatsiooni. Selle põhjal saaks raseduse alguseks lugeda ovulatsiooni aega. Kuid selline meetod ei ole hilisemas kontrollis väga sobiv, sest alati ei pruugi ovulatsioon tsüki keskel esineda. Tervetel naistel on loomulik, et ovulatsioon tuleb vahel veidi varem või hiljem. Seoses sellega on võimatu täpselt kindlaks teha, millal rasestumine toimus. Naiste jaoks on põhiliseks raseduse tunnuseks menstruatsiooni ärajäämine ja nii loetaksegi raseduse alguseks viimase menstruatsiooni aega. Tänapäeval ämmaemandad just viimasest määratlusest juhinduvadki.