Enesekindel ema: 11 asja, mida rasedale naisele iialgi öelda ei tohiks

Enesekindel ema: 11 asja, mida rasedale naisele iialgi öelda ei tohiks

15. Sep 2015, 20:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui maailmas on üks asi, mis paneb inimesed unustama igasuguse elementaarse viisakuse ja naisterahva õiguse privaatsusele, on see rasedus. Keegi ei mõista paremini kui rase naine, mida kuulsused peavad läbi elama, kui igat sentimeetrit nende kehal avalikult kritiseeritakse.

Sind kaalutõusu pärast selja taga klatšivad võõrad pole selle kõrval midagi, kui su lihane vanaema perekondlikul kogunemisel sulle otse näkku on öelnud, kui hiiglaslikuks sa paisunud oled. Niisiis: siin on nimekiri asjadest, mida keegi iialgi rasedale naisele öelda ei tohiks:

„Issand! Uskumatu, kui suur sa ikka oled!“

Vau, tänan sind väga seda mainimast. Ma mõtlesingi, kas keegi on mu rasedakõhtu märganud, aga nüüd, kui ma tean, et olen suur nagu emavaal, tunnen ennast kohe palju paremini. Jah, ma näen seda hirmu sinu silmades. Sa kardad, et ma olen tõenäoliselt sunnitud sünnitama lapse, kes on suur nagu neljaaastane ja ei, ma ei soovi seda vestlust sinuga jätkata. Head aega.

„Kas sa oled kindel, et sul ei ole seal kaksikud!?“

Oi, milline nutikas ja vaimukas kommentaar. Sain aru küll – sa vihjasid mu kõhu suurusele ja pidasid silmas, et küllap kannan ma selles ühe asemel hoopis kahte last. Haa, haa, haa. Anna mulle teada, kui sinu järgmine stand-up etendus toimub! Ja vastuseks sinu küsimusele: jah, ma olen kindel, aga arutan sinu muret kindlasti ka oma ämmaemandaga. Millise meditsiinialase hariduse sa nüüd omandasidki?

„Oi, milline armas pisikene kõhuke!“

Millega võrreldes väike? Kellega sa mind võrdled? See on minu rasedus, minu beebi ja ma olen täpselt selles suuruses, nagu ma olema pean. Tänan sind siiski selle julgustava, lahke kommentaari eest, mille pärast ma järgmine kord kell kolm öösel unetuna muremõtteid mõelda saan. Kui lubad, siis usaldaksin ma siiski oma ämmaemanda ja naistearsti hinnanguid.  

„Sa näed kurnatud/õudne/väsinud/nii kahvatu välja!“

Milline suurepärane viis hoolivust ja muret väljendada! Aitäh mainimast, et minu välimus ei vasta täna sinu kõrgetele standarditele. Kui sa juhuslikult märganud ei ole, on mul siin parajasti tegemist uue inimese valmistamisega, aga ma luban edaspidi enne sinuga kohtumist meikimisele rohkem aega pühendada.

„Uskumatu – sa oled ikka veel rase!“

Ee... jah? Ilmselgelt! Teine variant on, et ma jätsin oma beebi kusagile vedelema ja kannan nüüd selle särgi all kohatäitena patju. Kõlab ju tõenäoliselt? Hea vähemalt teada, et sa oled siiamaani taktitundetu. Igatahes, oli tore sinuga taas jutustada, aga ma pean nüüd minema ja selle beebi üles otsima. Issand ise teab, kuhu ma ta jätta võisin!

„Kas sa ei arva, et sa oled emaduse jaoks liiga noor/vana?“

Tundub, et mitte. Eeldame, et kuna ma olen siiani jõudnud, olen ma oma otsuse üle päris õnnelik. Kas sa ei arva, et sa oled inimestega lävimise jaoks natukene liiga ebaviisakas?

„Kas see oli plaanitud?“

Oi, andesta, ma ei tahtnud oma jooki sulle näkku purtsatada, see tuli lihtsalt šokist. Ma nimelt eeldasin, et sa tead, et see pole absoluutselt sinu asi.

„Kas see siin on üks sinu hormoonidest tingitud tujukõikumistest?“

Ee, EI! See siin on ratsionaalne naine, kes on millegi pärast ärritanud ja tõik, et ta on rase, ei anna sulle mingisugust õigust tema emotsioone naeruvääristada ja neid sümptomiteks nimetada. Kui sa teada tahad, on rasedusaegsed hormoonikommentaarid isegi ärritavamad, kui pidevad vihjed PMS’ile. Mõnikord on mul lihtsalt paha tuju, okei?

„Oota kuni... tulevad unetud ööd/sünnitus/ta kõndima õpib!“ 

See siin ei ole võistlus ja ma ei ürita sind edestada. Ma tahtsin lihtsalt sulle kui sõbrannale muret kurta - ära palun kasuta mu enda tulevikku minu hirmutamiseks. Ma usun, et unetud ööd on kurnavad ja et rasked on ka väikelapseaastad ja laste ülikooli saatmine, aga ma ei tegele sellega praegu. Hetkel olen ma rase ja mõnikord tahaksin ma lihtsalt viriseda oma valutava selja, unisuse ja kohmakuse üle ilma, et keegi mind üleolevalt naiivitariks tembeldaks.

„Oo, ma loodan, et sinu sünnitus tuleb kergem kui minu oma... [sisesta siia traumeeriv sünnituslugu].“

Mina ka! Ma ei plaaninudki tervet rasedust veeta lootes, et sünnitus tuleb kohutav. Ma tean, et asjad ei lähe mõnikord plaanipäraselt, ma tean, et sünniplaan ei ole kivisse raiutud, aga tead sa, mis? Ma saan plaanida head sünnitust ja ma saan sünnituseks valmistuda olles selleks kogemuseks positiivselt meelestatud. Nii et palun, PALUN - lõpeta mulle oma sünnitusest hirmulugude rääkimine! Ma tõesti-tõesti-TÕESTI ei soovi neid kuulda. Pealegi tähendavad sinu õudusjutud tõenäoliselt seda, et sinu sõbranna sünnitus tulebki raske, sest ta on sinu poolt tekitatud hirmust ja õõvast kange!

(Allikas: Bellybelly.com.au)


Emmede Klubi

Mirjam Mirjam 17. Sep 2015, 16:58

Üks asi on, kui sa räägid: mul üks tuttav kaotas sünnitusel palju verd ja ei suutnud voodistki tõusta, sindki ootab see ees, oi-oi-oi. Teine asi on, kui räägid, et on võimalik, et selline asi juhtub, mida siis teha, millest abi on, kuidas valmistuda, kui tõenäoline jne = kuidas serveeritakse. 😀

Mirjam Mirjam 17. Sep 2015, 16:57 Madi

Mkm, sa ei saanud aru - ma ei mõtle seda, et ei tohi kogemusi jagada ja abivalmilt ette valmistada noort ema selleks, mis tulemas on. Ma mõtlen rohkem konkreetset hirmutamist hirmutamise eesmärgil. 😀

Mulle ausalt meeldisid ja meeldivad just rasked lood 😃 Need on üldjuhul põnevamad ka. Aga ma ka ei kartnud otseselt sünnitust, et kellel ikkagi paaniline hirm on (mõned ju isegi taotlevad keisrilõiget sest neil hirm juba psühholoogiline probleem), peaks muidugi rohkem vatis olema selle osas. Ja peale sündi ka. Mina näiteks ja paljud (nagu kümned) naised, kes mulle kirjutasid mu jamade ajal kirjutasid just, et see ei ole ok, et nendest räigustest mis prst sünnitust olla võivad üldse ei räägita.. Räägitakse ainult kui ilus ja imeline on ja magada ei saa. Et just peaks rääkima, et võib olla nii, et... need koledad asjad, mis võivad olla. Kuid eks see on maitse asi ja enesekindel ema n-ö siis võikski julgelt ise öelda kas ta tahab või ei taha kuulata ja mida 😀

Mirjam Mirjam 16. Sep 2015, 19:28

Sünnituslood iseenesest on toredad, aga sõltub ju väga palju, kuidas serveeritakse - rasedate ja värskete emade pidev hirmutamine kõige eesootava ees on lihtsalt nõme. 😀

Madiken, Emmede Klubi toimetus Madiken, Emmede Klubi toimetus 16. Sep 2015, 16:18

Esimesed viis - true story!! Ülejaanudega pole aga kokku puutunud ja vist ei häiriks ka, sünnituslugusid isegi väga hea meelega kuulan ja muidugi pigem raskeid kuna endal oli ka raske ja need poole tunniga sünnitajad ajavad närvi :-D ja esimesega tahtsin ka, sest hullemaks valmistunud olles ei teki pettumust ja šokki, aga võib tekkida meeldiv positiivne üllatus, et polegi nii hull. Muidugi need kes kardavad hullult, siis on teine asi.

16. Sep 2015, 11:50

Hull, kui öeldakse "suur", aga veel hullem, kui öeldakse "paks". Sorry - paks ja rase on ikka kaks väga erinevat asja.

16. Sep 2015, 09:11

Mäletan oma esimese poja ootusaega, kui kõik rääkisid, kui valus sünnitus on jne. Olin hirmul, kui läksin sünnitama. Lisaks igapäevased uurimise, kuna sünnitama lähed ja kui paks ma ikka olen !?

Oma üllatuseks , oli sünnitus minu jaoks ime kiire ja valutu. Naljakas mõelda, kuna sünnitus kestis 8h(kodus sellest 1.5h) ja laps kaalus 4110g. Sünnitus lõppes vaid ühe väikse pistega (verekaotus oli natukene suur ) , aga lõppkokkuvõttes naersin, kas ongi kõik 😛

Teise lapse sünnitust enam ei kartnud. Mul olid nii head kogemused, et miks vaja karta. Oli küll valulikum , kui esimene sünnitus. Selle põhjuseks oli kiire protsess. Sünnitus kestis 5h (kodus olin sellest 2h) ja laps kaalus 4100g. Taas oli paar väikest pistet ja suur verekaotus, aga saime juba järgmisel päeval välja.