Ema tupe külv võib parandada keisrilapse tervist

Ema tupe külv võib parandada keisrilapse tervist

02. Apr 2016, 16:32 Emmede Klubi Emmede Klubi

Loomulikul teel ehk vaginaalselt sündinud lapsed puutuvad läbi sünnitusteede liikudes kokku paljude kasulike bakteritega. Sel teel saab laps ka need bakterid, mis aitavad tal üsna pea oma esimest söögikorda seedida.

Keisrilõike teel ilmale tulnud lapsed jäävad sellest "rõõmust" aga ilma. Nende mikroflooraks saavad peamiselt nahal elavad mikroobid. Seepärast on nende seedimine nõrgem ning risk näiteks allergiate ja ülekaalulisuse tekkeks tulevikus suurem. Erinevus loomulikul ja keisrilõike teel sündinud laste mikroflooras on märgatav veel kuid või isegi aastaid hiljem.

Et keisrilõike teel ilmale tulnud laste mikrofloora tasakaalule kaasa aidata, on hakatud kasutama tehnikat, mida inglise keeles kutsutakse vaginal seeding või microbirthing. Ema tupest võetakse meditsiinilise tampooniga külv, millega puudutatakse siis äsja keisrilõike teel ilmale tulnud lapse nägu, suud, silmi ja üldse keha.

Paraku ei ole selle tehnika toimimine veel täielikku teaduslikku tõendust leidnud, mistõttu meditsiinitöötajad saa seda tegelikult veel kasutada ega soovitada.

Lisaks on praktikal ka omad puudused. Heade ja vajalike bakterite kõrval võivad sünnitusteedes elada ka kahjulikud bakterid ja viirused. Keisrilõike teel sündinud lapsed saavad neid vähem. Püüdes häid baktereid ema sünnitusteedest lapse kehale koloniseerida, tulevad aga paratamatult kaasa ka halvad.

Vanemad ise võivad meetodit küll praktiseerida, kuid enne seda võiks siiski konsulteerida arstiga.

Oma beebile terve ja tasakaalustatud mikrofloora andmise juures mängivad rolli ka imetamine, mis parandab mikrofloorat, ja antibiootikumiravi, mis kehvendab seda.

(Allikas: IFL Science


Kas oleksid nõus laskma oma tupest võetud külvi lapsele määrida, et muuta tema mikrofloora loomulikul teel sündinud lastega sarnasemaks?