Eestis on kättesaadav uus veretest loote kromosoomhaiguste väljaselgitamiseks

Eestis on kättesaadav uus veretest loote kromosoomhaiguste väljaselgitamiseks

12. Feb 2019, 16:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Teame kõik, et 12. rasedusnädala aegu tehakse Eestis lapseootel naistele nn kuklavoldi-ultraheliuuring, kus selgub, kas lapsel võiks olla levinumate kromosoomhaiguste risk. Kui risk on, saadetakse naine lootevee uuringule, mis võib paraku harvadel juhtudel põhjustada raseduse katkemist. Nüüd on aga ka Eestis võimalik kromosoomhaiguste risk ja lapse sugu varakult välja uurida ohutu veretesti teel.

Senini oli neil naistel, kes koorionibiopsiat ehk suure nõelaga läbi kõhukudede võetava lootevee uuringut, mis võib põhjustada raseduse katkemist, ei soovi, võimalik saata oma vereproov välismaale uurimiseks. See maksis vähemalt 800 eurot ja selle eest pidi tasuma naine ise, kirjutab Postimees Tervis.

Nüüd on aga selline veretest olemas ka Eestis - Niptify kromosoomhaiguste vereproov maksab 250 eurot ja kui testi tehakse OSCARi testis tuvastatud riskile järgnevalt, on see haigekassa kulul. 

Kui lootevee proovi saab võtta üldiselt alates 15. nädalast, siis Niptify veretesti tehakse juba 10. nädalast. Testi tehes ei tungita loote elukeskkonda, see ei ohusta ema ega last. Testi tulemusel saab naine varakult 99% kindlalt teada, kas lootel on kromosoomhaigusi (trisoomiat 21, 18 või 13). Soovi korral määratakse ka lapse sugu. 

 

Millised uuringud ja analüüsid tehti Sulle loote kromosoomhaiguste välistamiseks? Kas maksid mõne uuringu või analüüsi eest ka ise?