Eesti spermapangad lükkavad ümber kuulujutu vaktsineerimise tõttu viljatuks jäänud spermadoonoritest

Eesti spermapangad lükkavad ümber kuulujutu vaktsineerimise tõttu viljatuks jäänud spermadoonoritest

09. Sep 2021, 17:31 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sotsiaalmeedias levivad viimasel ajal postitused ja kommentaarid, kus Eesti vaktsiiniskeptikud jagavad oma sõprade või tuttavate kogemust, kuidas varasemalt terve spermadoonori sperma on pärast koroonaviiruse vastu vaktsineerimist viljatu.

Emmede Klubi küsis sel teemal kommentaari Eesti kahelt spermapangaga viljatusravikliinikult  – mõlemad lükkasid kuulujutu ümber. 

Nova Vita viljatusravikliinik kinnitab, et viimase poole aasta jooksul ei ole kliinikus aktiivset seemnerakudoonorite kogumist toimunud, sest praegu pole uute doonorite järgi vajadust – seega pole olnud ka juhtumeid, kus varasemalt viljakas doonor oleks jäänud viljatuks.

Seda, et vaktsineerimine ei kahjusta sperma kvaliteeti, kinnitavad Nova Vitas hoopis nende meeste andmed, kes pole doonoriks, vaid soovivad ise last saada. "Meil on mitmeid patsientide paare läbinud viljatusravitsükleid, kus siis nii mees kui naine on olnud COVID-19 vastu vaktsineeritud. Ei ole olnud ühtegi juhust, kus vaktsineerimise tagajärjel oleks mehe sperma kvaiteed halvenenud," kinnitab Nova Vita kliiniku reproduktiivmeditsiini eriarst Liisa Viirmaa. 

Ka Elite kliinikus on spermadoonorite arv väga väike. Elite viljatusraviarst Andrei Sõritsa kinnitab, et ei ole sellistest juhtumitest isegi kuulnud, kus sperma kvaliteet oleks pärast vaktsineerimist langenud.


Jah, koroonaviirus kahjustab sperma kvaliteeti

Mõlemad kliinikud räägivad aga valeks osutunud kuulujutule vastukaaluks tõsisest probleemist.

"On esinenud üksikud juhud patsientide hulgas, kus mees on vahetult enne viljatusravi koroonaviiruse läbi põdenud ja peale seda on esinenud märkimisväärsed muutused sperma analüüsis," tõdeb dr Viirmaa. 

Koroonaviirus pole siin erand – ka muud haigestumised ja põletikud võivad sperma kvaliteeti mõjutada, kinnitab dr Sõritsa. Samuti mõjutavad sperma kvaliteeti negatiivselt suitsetamine, alkoholi tarbimine, ülekaal, stress, kofeiin, kemikaalid, dieet. 

Kuna koroonaviiruse põdemine alandab viljakust, kuid vaktsineerimine seda ei tee, soovitavad mõlemad kliinikud rasestumist plaanivatel naistel ja meestel ennast kindlasti vaktsineerida. 

Kuulsid juttu, aga kas see on ka loogiline?

Soovitame läheneda sotsiaalmeedias levivale koroonaviiruse ja vaktsiinide teemalisele infole äärmiselt allikakriitiliselt.

Eestis on vähe spermadoonoreid, doonorspermat ei koguta tihti ning pole kuidagi loogiline, et just erinevatel vaktsineerimisvastase liikumise figuuridel oleks "üks sõber või tuttav", kes on juhuslikult vaktsineeritud, aga ka juhuslikult tihe spermadoonor, kelle viljakus on pärast vaktsineerimist kadunud, kuid millest Eesti spermapangad pole isegi kuulnud.