Eesti Ekspress kirjeldab, mis juhtus traagilise lõpuga kodusünnitusel

Eesti Ekspress kirjeldab, mis juhtus traagilise lõpuga kodusünnitusel

16. Sep 2015, 20:55 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eesti Ekspress kirjeldab läbi ämmaemanda silmade mullu augustis toimunud kodusünnitust, mis lõppes lapse surma, ema raske tervisekahjustuse ja ämmaemandale esitatud süüdistusega, mis võib ta kuni 15 aastaks vangi viia.

Enne traagilist päeva ligi 25-aastase kogemusega ja kuni 700 kodusünnitust vastu võtnud ämmaemand Moonika Tammel kõnealust perekonda isegi ei tundnud. Ühel augustikuu õhtul helistas Tammelile tuttav terapeut, kes tegeleb vabastava hingamise ja muude vaimset laadi tegevustega. Terapeut rääkis, et tal on parasjagu käsil üks sünnitus, kus ta osaleb sünnitoetajana ja kus ema soovib haiglasse minekut võimalikult kaua edasi lükata. Terapeut palus, kas Tammel saaks perekonna kodust läbi tulla ja kontrollida, kui kaugel sünnitus on.

Tammel sõitis kohale, tegi vajalikud mõõtmised. Kõik oli normis, ka lapse südamelöögid, kuid emakakael oli juba kaheksa cm avatud, mis tähendas, et oli aeg sõita haiglasse. Kuid sünnitav naine ei tahtnud veel minna. Tammel tundis, et tema etteplaneerimata kohalolekut kasutatakse ära ettekäändena kogu asi kodus ära teha. Tagantjärele on teada, et sünnitav naine oligi kodusünnitust soovinud ja selle kohta raseduse ajal uurinud, kuid saanud teada, et see on varasemast keisrilõikest armiga emaka tõttu talle seadusega keelatud.

Ka siis, kui puhkesid rohekad looteveed ja valud muutusid ämmaemanda jaoks kahtlustäratavaks ning naise elukaaslane uuris, kas tuleks kutsuda kiirabi, ei soovinud sünnitav naine haiglasse sõita. Ühel hetkel ei liikunud aga laps sünnitusteedes enam edasi, südamelöögid kadusid. Ämmaemand lõikas sünnitusteed kahe sentimeetri ulatuses laiemaks, kuid laps ei liikunud edasi. Diagnoositi emakarebend, helistati kiirabisse. Naine viidi Ida-Tallinna keskhaiglasse otse operatsioonilauale. Ta kaotas 1,5 l verd, kuid jäi ellu. 3798-grammine elutunnusteta poisslaps väljutati operatsiooni käigus.

Moonika Tammel märkis Eesti Ekspressile, et süüdistab siiski iseennast. Ta süüdistab end, et ei jäänud haiglasse mineku osas kindlaks, ja et ta ei kutsunud kiirabi varem, sest kuigi aimas halba, ei suutnud ta kuidagi uskuda, et see õhtu oli temaga juhtunud.

 

Loe pikemat ja detailsemat lugu juhtunust Eesti Ekspressi veebist SIIN