Foto on illustratiivne.
Juulis sündisid Ida-Tallinna Keskhaiglas Eesti esimesed nelikud üle vähemalt 50 aasta. Naistearst dr Konstantin Ridnõi kirjeldas Õhtulehele, kuidas Loore, Luise, Leene ja Lagle siia ilma said. Kahtlemata on nelikrasedus nii Eestis kui ka maailmas üliharuldane nähtus. Täpset esinemissagedust ei tea keegi, kuid viimaste andmete järgi sünnib nelikuid umbes ühel korral 81 000 sünnituse kohta.
„Et tegu on nelikrasedusega, saime teada raseduse 12. nädalal, mil patsient jõudis 1. trimestri ultraheliuuringule. Üllatus oli muidugi väga suur, kuid mõistagi oli selline teadmine meile kohe ka suureks väljakutseks,” kirjeldab naistearst esimesi emotsioone.
Järgmiseks konsulteeriti väliskolleegidega, kel nelikrasedustega rohkem kokkupuuteid, pandi kirja parim võimalik plaan ja nõustati tulevasi nelikute vanemaid. „Uurides maailma kirjandust, saime teada, et nelikute puhul on keskmine raseduskestus sünnihetkeks tavaliselt 28‒30 nädalat. Sellistel puhkudel peavad vanemad teadma ja aru saama, et perekonda sünnib neli enneaegset last, kes peavad veel pikka aega arstide ja õdede kõrgendatud tähelepanu all olema,” selgitab dr Ridnõi.
Arvestades kõiki nelikraseduse eripärasid ja riske, ei olnud loomulik sünnitus paraku mõeldav - planeeriti keisrilõiget. Sünnituse vastuvõtuks pandi kokku 19-liikmeline meedikute meeskond, kes pidid sünnituse võimaliku alguse perioodi jooksul pidevalt, ööpäevaringselt valmis olema. Lapsed toodi edukalt ilmale pühapäeval, 9. juulil 2017.
Nelikute perekond elab Roelas, Vinni vallas, Lääne-Virumaal. Vald toetab perekonda koduabilise palkamisel. Peres kasvab lisaks nelikutele veel kolm last. Laste isa Johannes Nirgi on talupidaja, kes kandideerib tulevatel kohalike omavalitsuste valmistel Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) nimekirjas ka vallavolikokku.