Downi sündroomiga sündide elimineerimine - eetiline või mitte?

Downi sündroomiga sündide elimineerimine - eetiline või mitte?

08. Sep 2017, 12:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Downi sündroomiga inimeste tervislik seisund ja vaimne areng võib olla väga erineval tasemel. Mõned vajavad vaid veidi abi, tuues oma lähedaste ellu palju rõõmu, teised on aga väga raske puudega. 


Arvake ära, mille poolest on Island maailmas juhtuv riik? Õige vastus: Downi sündroomiga laste elimineerimise poolest. Islandil elab umbes 330 000 inimest, kuid aastas sünnib vaid üks-kaks Downi sündroomiga last, vahendab Inquisitr. 

Tänapäeval on Downi südnroomiga sündivate laste arv oluliselt väiksem kui vanasti, kuid paraku pole põhjus haiguse enda ennetamises või ravis, vaid varases diagnoosimises (10. - 12. nädala ultraheliuuringus), mis võimaldab Downi sündroomiga lapse ootuse katkestada. Kui USA-s katkestatakse pärast Downi diagnoosi 67% rasedustest, Suurbritannias 90% ja Taanis 98% , siis Islandil 100%. Geneetilisele testimisele suunatakse Islandil kõik rasedad naised. 

Downi sündroom ehk trisoomia 21 on kromosoomhaigus, mille puhul inimesel on 21. kromosoomi normaalse kahe asamel kolm eksemplari. Ilmselt tekib probleem juba munaraku või spermatosoidi moodustumisel. Downi sündroomiga kaasneb iseloomulik välimus, kerge kuni raske mahajäämus vaimses arengus ja tihti ka mitmed terviseprobleemid. Tänapäeval on Downi sündroomiga inimeste eluiga umbes 60 aastat.

Kuna vaimse alaarengu tase võib ulatuda kergest raskeni, olenedes muuhulgas ka lapsele pakutavast toest ja hoolest, siis on Downi sündroomiga inimeste seas täna palju ka neid, kes saavad oma eluga enam-vähem iseseisvalt hakkama. Iseloomult on Downi sündroomiga inimesed olukorraga kergesti kohanevad ja positiivse iseloomuga, paljud Downide lähedased kinnitavad, et siiruse ja rõõmsameelsuse tõttu on selle sündroomiga inimestega hea koos olla ja neilt on palju elu kohta õppida. Samas võib Downi sündroomiga kaasneda ka väga tugev vaimne alaareng koos tõsiste muude terviseriketega, mille tõttu Downi sündroomiga lapse vanemad võivad jääda oma lapse eluaegseks pidevaks hooldajaks. Seega ei tea me Downi sündroomi tõttu rasedust katkestades, kas tegemist oli kannatuste ennetamisega või oleks see inimene saanud elada täisväärtuslikku elu, tuues rõõmu ka kõigile teistele.

Island on sekulaarne riik. Otsus lapsest loobuda on naisele siiski väga raske, mistõttu lapse haiguse tõttu abordi teinud naised vajavad tihti nõustamist. Üks selliste naiste nõstajaist, Helga Sol Olafsdottiri ütleb naistele, kes tunnevad haige lapsega raseduse katkestamise tõttu süümepiinu: "See on sinu elu - sul on õigus valida, milline su elu välja näeb."

 

 

Milline on Sinu arvamus - kas kõigi kromosoomhäirega raseduste katkestamine on eetiline või mitte?