COVID-19 vaktsineerimine raseduse ajal on soovituslik riskirühmadele ja eesliinitöötajatele

COVID-19 vaktsineerimine raseduse ajal on soovituslik riskirühmadele ja eesliinitöötajatele

19. Mar 2021, 15:52 Emmede Klubi Emmede Klubi

Rasedad on COVID-19 riskirühmas, mis tähendab, et nad põevad koroonaviirust raskemini. Siiski ei ole rasedad praegu nende inimeste seas, keda laialdaselt koroona vastu vaktsineeritaks. Kuid see ei tähenda, et rasedad peaksid vajaduse korral vaktsineerimisest loobuma.

Hetkel ei vaktsineerita rasedaid umbes samal põhjusel, miks ei vaktsineeritud esialgu AstraZeneca vaktsiiniga vanureid - mitte sellepärast, et vaktsineerimine oleks neile teadaolevalt kuidagi ohtlik, vaid sellepärast, et laialdasi uuringuid ei ole selle inimrühma peal tehtud. Põhjendatud alust arvata, et vaktsiin võiks rasedatele või beebile kuidagi halvasti mõjuda, ei ole. 

Ravimiamet kirjutab, et teadaolevad vastunäidustused puuduvad ning loomkatsed ei ole näidanud otsest või kaudset kahjulikku toimet rasedusele, loote arengule, sünnitusele ega beebi sünnitusjärgsele arengule. Igaks juhuks võib COVID-19 vaktsiini siiski kasutada raseduse ajal ainult juhul, kui kasu ületab võimalikud riskid. 

Vaktsineerida võiks riskirühmad ja eesliinitöötajad
 
"Kui rasedal on mõni kaasuv haigus, mille tõttu võib olla suur risk Covid-19 haiguse raskeks kuluks, või on tegemist eesliinitöötajaga, kelle nakatumisrisk on suur, võiks otsustada vaktsineerimise kasuks. Eelnevalt on kindlasti vajalik raseda individuaalne nõustamine tervishoiutöötaja poolt," kirjutab oma kodulehel Pelgulinna sünnitusmaja.
 
"Raseduse ajal vaktsineerimise korral saab beebi läbi platsenta ja pärast sündi ka rinnapiima kaudu haigusevastaseid antikehi, need kaitsevad ka teda," lisab haigla.

Rasedusest veel teadmata vaktsiini saanud või kaasuva riski tõttu vaktsineeritud rasedate naiste abil kogutakse ka andmeid vaktsiini toime kohta rasedatel, et ühel heal päeval oleks vaktsiin piisavalt suure valimi naiste peal testitud, ohutus kindlaks tehtud ja vaktsineerimist saaks soovitada kõigile. 

Vaktsineeri rasedust planeerides!

Kindlasti saab soovitada vaktsineerimist neile naistele, kes ei ole veel rasedad, kuid soovivad rasedaks jääda. Rasedatele on koroonaviirus riskantne ning vaktsineerimine aitab ära hoida raske haigestumise.

"Vaktsineerimine ei mõjuta viljakust. Vaktsineerimise eel ei ole vaja teha rasedustesti. Vaktsineerimise järgselt ei ole vaja oodata kindlat aega, enne kui viljastuda," kirjutab Pelgulinna sünnitusmaja.