Beebid, kes sündisid enne raseduse katkestamise tähtaega

Beebid, kes sündisid enne raseduse katkestamise tähtaega

02. Feb 2017, 16:05 Emmede Klubi Emmede Klubi

Veel mõnda aega tagasi oli kombeks öelda, et loode saavutab eluvõime väljaspool emakat, kui rasedus on kestnud 24 nädalat. Mida edasi areneb meditsiin, seda enam paraneb aga ka enneaegse loote võimalus ellu jääda. Täna saame juba öelda, et kolmandik lastest, kes sünnivad pärast 23 täiskantud nädalat, jäävad ellu, ning ellu on jäänud ka pärast 22 rasedusnädala täitumist sündinud tibatillukesed titad.

Just eluvõimest väljaspool üsa on enamasti lähtunud riikide seadusandlus abordi tegemiseks lubatud aja määramisel. Nii enamuses osas Suurbritanniast kui ka paljudes USA osariikides on abort lubatud kuni 24 raseduse täisnädalat. Nii ongi mõningates riikides tekkinud olukord, kus aborti võib teha ajal, mil loode oleks juba üsaväliselt eluvõimeline inimene.

Šotlaste Claire ja James Weiride kaksikuist tütred Imogen ja Annabelle sündisid, kui Claire'i rasedus oli kestnud 23+4 nädalat. Seega teoreetiliselt oleks Claire tütarde sünnikuupäeval veel tohinud raseduse katkestada. Imogen ja Annabelle kaalusid sündides kumbki umbes 450 grammi. Nad vajasid korduvaid vereülekandeid ja neid opereeriti. Nad ei saanud isegi riideid kanda, sest nende nahk oli nii õrn, et see oleks võinud rebeneda. Nad elasid kuus nädalat inkubaatorites.

Kui Imogen ja Annabelle oleks sündinud kaks aastat tagasi, ei oleks nad ellu jäänud. Kuid et lapsed sündisid 2016. aasta 3. aprillil, vastsündinute intensiivraviosakonna lähedal, elavad kaks rõõmsameelset beebit täna oma ema ja isaga kodus ning vajavad veel vaid veidi lisahapnikku, kuid sedagi mitte kauaks.

Jourdan ja Matt Moore' kaksikud Jaxson ja Cadence sündisid 23+6 ja veetsid oma elu esimesed sadakond päeva vastsündinute intensiivraviosakonnas. Nende seas oli ka päev, mil Jaxsoni hingamine peatus ja tema süda oleks napilt seiskunud, kuid intensiivraviosakonna töötajad suutsid poisi elustamise abil päästa.

Tänaseks on lapsed aasta ja nelja kuu vanused rõõmsad põnnid, kes elavad oma vanematega kodus üsna tavapärast elu. Jaxson on lühinägelik, kuid muus osas terve. Cadence vajab lisahapnikku ja teda toidetakse sondi abil, kuid ilmselt kasvab ta neist välja.

Cadence:

Jaxson:

Et anda teistele enneaegsete titade vanematele lootust ja tuge, jagavad Jourdan ja Matt oma teekonda Instagramis ja Facebookis

Allikad: Daily Record, Huffington Post. Peafoto: Wikipedia. 


Eestis on tehislik abort lubatud raseda soovil, kui rasedus on kestnud vähem kui 12 nädalat. Ema või lapse terviseprobleemide või väga noore või vana ea korral on lubatud katkestada rasedus, mis on kestnud vähem kui 22 nädalat. Seega on vähetõenäoline, et Eestis jääks ellu enneaegseid beebisid, kes on sündinud abordiks lubatud piirides. Milline on Sinu arvamus - kas ja kui kaua peaks abort lubatud olema?