60 sekundit ootamist päästaks tuhandete enneaegsete beebide elu

60 sekundit ootamist päästaks tuhandete enneaegsete beebide elu

10. Nov 2017, 13:55 Emmede Klubi Emmede Klubi

Klemmitud nabanöör. Foto: Wikipedia


Nabanööri läbi lõikamise edasi lükkamine vaid ühe minuti võrra võiks päästa tuhandete enneaegsete beebide elu.

Meedikud on aastaid vaielnud, millal on parima aeg vastsündinu emast ja platsentast eraldada. Kas klemmida ja lõigata nabanöör läbi kohe pärast sündimist või oodata sellega, ning kui kaua? Ameerika naistearstide ühendus soovitab nabaväädi klemmida 30-60 sekundit pärast lapse sündi, Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) peab parimaks nabaväädi klemmimist 1-3 minutit pärast sündi, vahendab CNN. Ämmaemandad peavad parimaks nabaväät läbi lõigata umbes 5 minutit pärast sündi - siis, kui pulseerimine on lõppenud. Tihtilugu lõigatakse aga nabanöör läbi mitte viis ega kolm ega pool minutit pärast lapse sündimist, vaid koheselt.

Ka Eesti ämmaemandad pooldavad nabanööri klemmimist ja läbi lõikamist siis, kui pulseerimine on lõppenud - kui platsenta ei vahenda enam hapnikku, kirjutab ämmaemand Ingrid Kaoküla Perekoolis. Nabanööri varasem läbi lõikamine on põhjendatud juhul, kui tegemist on keisrilõikega, kui titaga on kohe vaja teha meditsiinilisi protseduure, mida ema kõhul teha ei saa, või kui nabanöör osutub nii lühikeseks, et beebi ei ulatu kaugemale ema jalgevahest.

Mitmed teadusuuringud on kinnitanud ämmaemandate seisukohta - titale on nabanööri hilisem läbi lõikamine kasulik. Nüüd leidsid Sidney ülikooli teadlased, et kui nabanööri klemmimisega kasvõi ühe minuti oodata, päästaks see koguni tuhandeid enneaegseid beebisid.

Teadlased analüüsisid 3500 enneaegsena ilmale tulnud beebi sündimist. Nad võrdlesid neid beebisid, kelle nabaväät koheselt läbi lõigati, nende beebidega, kelle nabaväädi lõikamisega oodati 60 sekundit. Leiti, et nabaväädi klemmimise edasi lükkamine vähendas surmajuhtumeid tervelt kolmandiku võrra. See tähendab, et ülemaailmselt võiks enneaegsetel sünnitustel pelgalt nabanväädi läbilõikamise edasi lükkamisega päästa 11 000 - 100 000 elu aastas. "See pole ravim ega invasiivne protseduur ega midagi eksperimentaalset. See ei maksa isegi raha," kirjutab Scary Mommy.

Kahjuks pole nabaväädi läbilõikamisega ootamine enneaegse sünnituse puhul alati võimalik - mõnikord vajab tibatilluke tita kohe elustamist. Seda ema kõhul efektiivselt teha ei saa. Kui on võimalik, tuleks aga nabaväädi klemmimisega igal juhul oodata - kasvõi minutike.

 

Kas Sina panid tähele, millal nabaväät läbi lõigati?