6 olulist asja, mida teada imetamisest juba enne sünnitust

6 olulist asja, mida teada imetamisest juba enne sünnitust

05. Jul 2018, 14:53 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tavaliselt valmistavad lapseootel naised end sünnitamiseks väga hästi ette, aga imetamiseks mitte eriti. Me kuuleme palju sellest, kui loomulik ja kasulik imetamine on, aga kui keerukas see alguses olla võib, tuleb paljudele üllatusena. Hea on juba ette teada, et imetamine on oskus, mida nii ema kui ka beebi peavad õppima ja milles harjutamine teeb lõpuks meistriks, ütleb imetamisnõustaja ja peretoetaja Marianne Tobro.

Ta jagab kuut olulist nõuannet imetamise kohta, millega tasub end juba rasedana kurssi viia:

  • Suhtle imetamisnõustajaga juba praegu. Küsi ära kõik oma küsimused, räägi kahtlustest ja hirmudest. Kui beebi on sündinud, siis oled sa väsinud ja emotsionaalne ning sünnitusjärgne periood on eriti raske siis, kui imetamisega kaasneb muresid. Salvesta imetamisnõustaja kontakt oma telefoni ja kutsu ta haiglasse kohe kui mõni küsimus või probleem tekib.
  • Hoia beebit palju nahk-naha kontaktis. Eriti oluline on hoida beebit nahk-naha kontaktis (mähe võib olla) vahetult pärast sünnitust esimesed tunnid, et beebi saaks ise tutvuda rinnaga ja harjutada selle haaramist. Kui beebil lastakse ise rinda otsida ja haarata, siis ei teki enamasti ka vale imemisvõttega probleeme (versus vastsündinule rinna "suhu toppimine" abiliste poolt).
  • Beebi ei ime nibu, ta imeb rinda. Sellepärast kutsutaksegi imetamist rinnaga toitmiseks, mitte nibuga toitmiseks. Kui beebi imeb nibu, siis on sul valus ja beebi ei pruugi ka piisavalt efektiivselt piima kätte saada. Beebi peab suhu võtma suurema osa rinnast kui ainult nibu - nibuvälja. See tähendab ka, et imetada saavad edukalt needki naised, kelle nibud on kujult lamedad või sissepoole.
  • Imetamine ei pea olema valus. Valu imetamisel tähendab enamasti vale imemisvõtet. Isegi kui sulle öeldakse, et imemisvõte näeb välja õige - tunne on olulisem pilt. Tunne imetamise ajal võib olla hell (nagu sa oleks üle tüki aja jälle trenni tegema hakanud ning lihased annaksid tunda), aga kui sa kardad iga järgnevat toitmiskorda eesootava valu tõttu ja imetamise ajal tõmbuvad su käed rusikasse ja varbad krussi, siis ei ole see enam õige - sellist valu ei peaks kannatama.
  • Vastsündinu sööb tihti. Mõnikord tuleb emadele ikkagi üllatusena, kui tihti ja kaua vastsündinu tegelikult sööb. Beebi sööb minimaalselt 8 korda ööpäevas, tavaliselt isegi 10-12 korda ööpäevas, ning mõnikord tundub, et ta sööb kogu aeg. Ja see on normaalne.
  • Alguses pole rinnas palju piima ja see on normaalne. Esimestel sünnitusjärgsetel päevadel on rinnas ainult ternespiim. Ternespiim ehk kolostrum on vastsündinud beebile ideaalse koostisega toit, sisaldades konsentreeritud koguses kõike, mida beebile on vaja. Ternespiima kogus on esialgu vaid 1-2 teelusikatäit, aga see sobib beebile hästi. Beebi ei vaja ternespiima väikese koguse tõttu kõrvale lisapiima, sest see väike kogus sisaldab kõike vajalikku.

Boonuseks annab nõustaja kaks soovitust, mis võivad vastsündinu ema elu oluliselt lihtsamaks teha:

  • Leia endale toetajad. Räägi imetamisest oma partneriga, uuri, mida tema sellest arvab, kui kursis ta asjadega on, kas tal on ka küsimusi? Ka imetamisnõustajaga võivad juba enne sünnitust kohtuda ema ja isa mõlemad. Võid liituda Facebookis või mujal mõne emade või imetamisteemalise grupiga. Siis on suur tõenäosus, et leiad tuge ja abi isegi juhul, kui küsimusi tekib näiteks öösel kell kaks. Mõnikord on hea ka lihtsalt kurta. Arvesta aga sellega, et imetamise kohta leidub endiselt palju müüte - kui kahtled, siis küsi üle ka spetsialisti käest.
  • Loo endale mugav koht imetamiseks. Juba raseduse ajal tee endale koju valmis mõnus pesa, kus imetada, sest alguses võtab see väga suure osa sinu ööpäevast. Sea valmis üks korvike, kugu sisse paned asjad, mida vajad imetamise ajal enda juurde. Nendeks võivad olla näiteks mõned rinnapadjad, lapid, millega välja tulnud piima kuivatada, näksid, kindlasti ka suur veepudel, sest alguses sa oled imetades väga-väga janune. Lisa sinna ka midagi meelelahutuseks - näiteks ajakiri, raamat, telekapult või akupank telefoni jaoks.

(Allikas: imetamisnõustaja ja peretoetaja Marianne Tobro blogi)


Kas Sina teadsid neid kuute olulist asja imetamise kohta juba enne lapse sündi?