13 veidrat rasedusaegset vaevust: suurenenud jalgadest sinise häbemepiirkonnani

13 veidrat rasedusaegset vaevust: suurenenud jalgadest sinise häbemepiirkonnani

16. Jul 2018, 18:08 Emmede Klubi Emmede Klubi

Raseduse ajal muutub su keha üsna palju ja mõned nendest muutustest on üsna… ootamatud. Tavaliselt seostatakse rasedusega iiveldust, kuid ka suuremad jalad, pidurdamatu süljevool ning sinine häbemepiirkond on täiesti normaalsed nähtused, mis sind raseduse ajal tabada võivad. Siit leiad kokku 13 veidrat rasedussümptomit!

1. Suuremad jalad

Mõnede naiste jalasuurus võib raseduse ajal kasvada kuni numbri võrra ning tegu pole tursetega. Jalad muutuvad suuremaks, kuna peavad kandma rohkem raskust. Võib ka juhtuda, et peale lapse saamist tuleb kõik jalanõud numbri võrra suuremate vastu vahetada.

2. Sinine häbemepiirkond

Igaüks võib paanikasse sattuda märgates, et häbemepiirkond on siniseks muutunud, kuid raseduse ajal on selle põhjuseks suurenenud verevool seal piirkonnas. Rasedate häbemepiirkond võib muutuda sinakaks või lillakaks, kuna nende keha toodab rohkem verd. Muretsemiseks pole põhjust.

3. Pidurdamatu süljevool

Mõned naised hakkavad hormonaalsete muutuste tõttu raseduse ajal rohkem sülge tootma. Võid tunda, et pead tihedamini neelatama ning suu ei voola sülge täis heale toidule mõeldes, vaid kogu aeg.

4. Veider karvakasv

Ilmselt olete juba kuulnud linea nigrast - tumedast karvajoonest, mis tekib mõnedel naistel raseduse ajal häbemekingu ning naba vahele? Lisaks sellele võib ootamatu karvakasv tabada ka keha teisi piirkondi, samuti muutuvad juuksed mõnel naisel läikivamaks ja tihedamaks. Seega elujõulisemal karvakasvul nii plusse kui ka miinused. Linea nigrat seostatakse ka sellega, et kuna beebid eristavad vaid musta ja valget, aitab tume triip neil kõhtu mööda rinna üles leida.

5. Surisevad käed

Raseduse lõpus koguneb kehasse ohtralt vedelikku, mis võib põhjustada nii turseid, kui ka käte “suremist”. Käed muutuvad tuimaks, hakkavad surisema ning osadel esineb koguni karpaalkanali sündroomile viitavaid sümptomeid. Tasuks konsulteerida ämmaemandaga, et leida viise valu ja ebamugavuse leevendamiseks, kuid tervisele ohtu need sümptomid ei kujuta.

6. Krambid

Pole olemas valusamat asja, kui keset sügavat ööd tekkinud krambi peale üles ärgata. Rasedana on selline äratus veelgi hullem, samas on öised jalakrambid raseduse ajal täiesti normaalne nähtus. Kahjuks on sellises olukorras voodist välja hüppamine ja venitamine mõnevõrra keerulisem, kui enne lapseootust. Seega soovitatakse krampide vältimiseks venitada lihaseid enne magama minekut.

7. Sügelus

On normaalne, et seoses keha muutumisega nahk venib ja see tekitab sügelust. Samas on sügelus sümptom, millest peaks alati ämmaemandale rääkima, kuna see võib olla seotud raskemate terviseprobleemidega. Suurenenud nahatundlikkus ning sügelus võivad viidata maksaprobleemidele või nahaprobleemidele ning parem oleks otsida abi ja leevendust.

8. Surve vaagnapõhjale

Pole ime, et lapse kandmine avaldab vaaganpõhjalihastele tavapärasest suuremat survet. Seetõttu peab regulaarselt tegema vaagnapõhjalihastele mõeldud harjutusi, et neid treenida ja seeläbi ebamugavustunnet vähendada.

9. Valusööstud häbemepiirkonnas

Lisaks sünnitusvaludele kogevad paljud naised teravaid valusööste häbemepiirkonnas. Kuigi väga ebameeldiv, on see ilmselt tingitud survest häbemepiirkonda ning ei ole seetõttu ohtlik. Muretsemise korral võib siiski ämmaemandaga nõu pidada.

10. Veidrad nabad

Kõhu paisumisega koos hakkab tihti muutuma ka piirkond, millele me tavaliselt tähelepanu ei pööra. Naba võib punnitada väljapoole või siis, vastupidi, tõmbuda sissepoole. Tavaliselt taastub selle esialgne kuju pärast rasedust.

11. Erinevad lööbed

Rasedusaegsed lööbed on tavalised, kuid neid peaks alati ämmaemandale näitama. Kui lööve on korduv ja sellele pole põhjust leitud, siis võib olla tegu lihtsalt millegagi, mis rasedusega kaasneb. Löövet esmakordselt kohates peab aga siiski koheselt ämmaemandaga nõu pidama.

12. Õhupuudus

Kasvades hakkab laps võtma ruumi ka rindkere arvelt, mistõttu väheneb lapseootel naise kopsumaht. Tihti tunnevad nad õhupuudust, mis on kolmandal trimestrill täiesti loomulik. Ämmaemandaga tasub nõu pidada, kui õhupuudus on pidev ning selle tekkeks pole vaja väikest füüsilist pingutust, nagu näiteks trepist üles kõndimine.

13. “Rasedaaju”

Paljud naised kogevad raseduse ajal mõningast mälukaotust, nad ei mäleta enam, mille järele nad teise tuppa läksid, miks nad oma võtmed külmkappi panid ning mida pidi poest ostma. Tavaliselt on see täiesti normaalne, kuid samas võivad sellised mäluprobleemid anda märku rasedusaegsest või sünnitusjärgsest depressioonist. Seetõttu oleks tark taolisi sümptomeid oma ämmaemandale mainida, eriti kui sümptomitega kaasneb suurenenud ärevus või alanenud meeleolu.

 

Anna meile kommentaarides märku, milliseid veidraid ja häirivad vaevusi ise kogenud oled? Ehk saab keegi siit julgustust, et pole oma murega üksi!