10 nõuannet sünnitusel viibivale tugiisikule

10 nõuannet sünnitusel viibivale tugiisikule

08. Feb 2015, 00:09 Emmede Klubi Emmede Klubi

 

Tugiisikuna oled Sa võtnud endale väga olulise ülesande. Olenemata sellest, kas sünnitav naine on Sinu partner, pereliige või sõbranna, vajab ta sünnituse ajal Sinu tuge ja julgustust. Kuigi Sul võib olla raske vaadata Sinule olulist inimest valudes, mõistad Sa tõenäoliselt, et sünnitus on elu üks võimsamaid ja imelisemaid hetki.

Siin on kümme näpunäidet, kuidas pakkuda tugiisikuna parimat toetust ja tuge:

Tea, mida oodata

Sünitus ei ole õige aeg, et hakata lappama rasedatele mõeldud raamatuid või perekooli loengutes kirjutatud märmeid. Tee asi endale juba varem selgeks ning mine perekooli loengusse avatud meelega. Kuula, mida räägivad need, kes on korra selle läbi teinud ja jäta meelde nippe, mida soovitatakse.

Ole valmis ootama

Erinevalt filmides nähtust, valutavad enamik naisi tunde enne, kui nad isegi haiglasse lähevad. Tõepoolest, sageli on naisele mugavam veeta sünnituse algstaadium kodus. Paljud haiglad ei võta sünnitavat naist enne sisse kui kokkutõmbed on regulaarsed ja vähemalt viieminutiliste vahedega.

Võite kokkutõmbeid perioodiliselt mõõta, et aru saada, kas sünnitustegevus edeneb, kuid seda ei pea tegema pidevalt. Olulisem on hoida energiat, et hoolitseda oma lähedase eest.

Ole valmis tegema mida iganes ta soovib, et lõõgastuda ükskõik, kas selleks on teleka vaatamine, jalutamine või voodis kaisutamine. See ei ole sobiv aeg viimase-hetke projektide lõpetamiseks ega majapidamistööde tegemiseks.

Ole paindlik

Ühesugused sünnituse strateegiad ei toimi kõigil naistel. Võtke enne sünnitähtaega varakult aega, et arutada ootusi ja valikuid. Hiljem võid oma sünnitusvaludes oleva naise/lähedase soove silmas pidades võtta initsiatiivi. Kuid ole valmis kõike varemräägitut muutma - tugiisiku ülesanne on eristada, mis toimib ja mis mitte.

Ärge võtke asja isiklikult

Sünnitav naine võib olla omas maailmas. Sünnitamine on pikk ja raske töö ning mõned naised jõuavad selle vältel sügavale enda sisse.

Sünnitav naine võib muutuda ka kergesti ärrituvaks. Näiteks võib ta nautida sünnituse alguses Sinu tehtavat massaaži, kuid sünnituse edenedes ei kannata enam Sinu puudutusi. Oluline on mitte tõlgendada tema käitumist valesti ega võtta isiklikult.

Võtke ka endale mõni asi kaasa

Enamik rasedaid pakivad oma haiglakoti kokku ammu enne tähtaega. Üsna tõenäoliselt peate ka teie veetma paar ööd haiglas, seega pakkige endale kaasa - mugavad riided, hügieenitarbed, sussid ja mitteriknev toit (müslibatoonid vms).

Mõnikord läheb tugiisik koos kaaslasega ka vanni või dušši alla, seega pakkige kaasa ka ujumisriided.

Esita küsimusi

Meditsiinitöötajad peaksid alati selgitama mida ja miks nad teevad ning kas see on kohustuslik, kuid mitte kõik ei tee seda. Ära karda uurida protseduuride kohta ning selle kohta, kuidas oma naise olukorda mugavamaks muuta - eriti siis kui naine ise küsida ei suuda.

Ole tema advokaat

Sünnitav naine ei ole alati parimas vormis, et vastu võtta raskeid otsuseid. Ole valmis sekkuma, kui olukord seda nõuab. Kui ema plaanib imetada, veenduge, et tal on võimalus seda teha kohe pärast lapse sündi ja, et seal oleks keegi, kes saab teda imetamisel aidata kui tekib probleeme.

Aita tal püsida fokusseerituna ja lõdvestununa

Soovita erinevaid valutamise asendeid ja tehnikaid, vajadusel paku Sinule toetumist, mida olete sünnitust ettevalmistavatel loengutel õppinud. Näiteks julgustage teda asendeid vahetama, et leida enda jaoks sobivaim. Tuletage meelde õiget hingamistehnikat, masseeriga ta jalgu, tehke kõik, et ta suudaks kokkutõmmete ajal keskenduda valust ülehingamisele ning julgustage teda kui ta arvam et enam ei jaksa.

Tunne oma piire

Sünnitustoas toimub palju, ole teadlik, mida Sa oled valmis selle käigus tegema ja mida mitte. Näiteks kui Sa ei soovi lõigata nabanööri (isegi kui see oli algselt plaanis), siis lase seda teha spetsialistidel. 

Lihtsalt ole olemas

Sünnitus on üks nendest sündmustest, kus on kõige olulisem lihtsalt kohalolek.  Isegi kui pead enamiku protseduuridest jätma professionaalide teha, on Sinu kohalolu see, mis loeb. Olenemata sellest, kuidas Sina ennast tegelikult tunned, on oluline, et Sa teda toetaksid ja julgustaksid: "Sa oled tubli!", "Sa saad hakkama!", "Kõik läheb hästi!".