Viis lihtsat viisi lapsega koos olemiseks

Viis lihtsat viisi lapsega koos olemiseks

10. Feb 2017, 13:02 Emmede Klubi Emmede Klubi

Me kõik teame, et hommikul lasteaeda viimisest, õhtul koju toomisest, söögi valmistamise ajaks lapse multikaid vaatama panemisest, siis vaid viivuks koos õhustamisest ja seejärel juba laste magama panekust ei piisa. Et ema ja isa peaksid lapsega koos olema ja mängima. Kuid tihtilugu tundub, aega ei ole, ideid ammugi mitte. Meisterdamise peale pole kätt või rollimängudeks kannatust, arendava tegevuse korraldamiseks teadmiseid.

Kuid lapsele piisab ka lihtsalt ema või isaga kaasa olemisest, kui pöörad samal ajal lapsele tähelepanu! Tehke koos süüa ja rääkige samal ajal juttu. Mis siis, et aega läheb kauem. Koristage koos ja rääkige samal ajal juttu. Mis siis, et aega läheb kauem! Eraldi pesemise asemel võta laps duši alla kaasa või mine ise lastega vanni. Jalutage koos prügi viima.

Last arendavast kasvatusest kõnelev blogi Mutukamoos jagab veel viite lihtsat ideed, kuidas oma lapsega koos olla:

Mis on kadunud?

Vaibakesele tuleb laotada x arv esemeid. Üks mängija peab need meelde jätma, siis paneb silmad kinni. Teine katab esemed rätiga ja eemaldab sealt x arvu esemeid. Esimene mängija avab silmad ja peab ära arvama, mis on puudu. Näiteks neljaaastasele on paras panna mängu viis eset.

Esemed on tark valida loogilises seoses, nt kõik koduloomad, džungliloomad või perekond. Siis on lapsel lihtsam meelde tuletada, mis võiks olla kadunud (nii, ema-isa on alles, kas siis laps on puudu?). Proovida võib ka legoklotsidega, arvata tuleb siis millist värvi klots kaob.

Arendab tähelepanu ja keelekasutust.

lastemängud2

Voodipesu vahetamine

Lastega koos võtab voodipesu vahetamine oluliselt kauem aega kui muidu, aga nalja saab palju. Näiteks võib vanem lehvitada hõljuva linaga laste peade kohal. Lapsele on see mõnus sensoorne kogemus.

Taskulambipõnevus

Talveõhtud on juba varakult pimedad - ei peagi poole ööni ootama, et taskulambiga mängida. Lastele on tore nii niisama pimedas toas taskulambiga vehkimine kui ka seinale varjuteatri laskmine. Loe SIIT, kuidas veel taskulambiga lõbutseda!

Ema või isa otsas ronimine

Polegi vaja midagi teha - lihtsalt viska pikali ja kutsu lapsed möllama. Nemad ise mõtlevad mängu või tegevuse juurde. Naer ja füüsiline kontakt on väga head stressileevendajad.

Lehemaja ehitamine

Sügis aias? Ehitage lehtedest majaplaan: seinad ja uksed. Kus on lapse tuba, kus elutuba? Võite lausa mitu maja ehitada. Aktiivne tegevus värskes õhus on alati kasulik tervele perele. 

lastemängud3

Allikas: MutukamoosMilline on Sinu lihtne viis lapsega koos aega veetmiseks?