Uus seadus viib lasteaialaste toidulaualt magustatud joogid

Uus seadus viib lasteaialaste toidulaualt magustatud joogid

30. Jan 2019, 14:28 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljud lapsevanemad on hädas lasteaia menüüga, kus kohustusliku kaloraaži täissaamiseks pakutakse lastele magustatud jooke. Tugevasti suhkrustatud viljakohvi, kakaod, teed ja morssi mäletame endagi lapsepõlvest. Nüüd on aga sotsiaalministeeriumis valmimas uus määrus, mis teeb magusate jookide ajastule lasteaedades lõpu.

ERR kirjutab, et Eesti koolides on seis juba päris hea. Viimastel aastatel on enamikest koolikohvikutest ja -sööklatest välja tõrjutud karastusjoogid ja muud magusad joogid. Lasteaedades aga seis sama hea ei ole. Kui koolides peavad menüü põhimõtted kinnitama ka juhtkond ja hoolekogu, siis lasteaias saab omavalitsus osta millise toitlustaja iganes. Kuivõrd toidupäeva maksumus on väike, on see viinud olukorrani, kus kaloraaži täissaamiseks on menüüsse kirjutatud näiteks mahlajoogid, jääteed, magusad saiakesed, mis on odav ja tühje suhkrukaloreid täis.

Nüüd ongi ministeeriumis ettevalmistamisel rahvatervise seaduse eelnõu, mis peaks tühjad suhkrukalorid ka lasteaedadest välja viima. Kui praegu peab lasteaia menüü vastama ette antud kaloraažile, siis edaspidi hakkab määrus täpselt sätestama, milliseid toidugruppe millises mahus see peab sisaldama ehk millistest toitudest tuleks energiat saada. See paneb tühjadele suhkrukaloritele päitsed pähe.

 

Kas Sinu lapse lasteaias pakutakse praegu liigselt tühjasid suhkrukaloreid?