Uuring: ligi kolmandik Eesti lastest sööb vale regulaarsusega

Uuring: ligi kolmandik Eesti lastest sööb vale regulaarsusega

29. Mar 2017, 13:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Umbes 30 protsenti Eesti eelkooliealistest lastest sööb kas liiga harva või liiga sageli, sest vanemad ei tunne vahepalade pakkumise põhimõtteid - ligi kolmandik Eesti lapsevanemaist arvab ekslikult, et vahepalade pakkumine on ebatervislik ja viib ülekaalulisuseni.

Laste toitumise eksperdi ja Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse juhatuse aseesimehe Reelika Õigemeele sõnul vajavad eelkooliealised 5-6 toidukorda päevas. "Lapsed peaksid sööma umbes iga kolme tunni tagant, mis tähendab, et lisaks kolmele peamisele toidukorrale vajab kasvav organism päevas kaks kuni kolm vahepala. Regulaarne toitumine tagab stabiilse energiataseme kogu päeva jooksul ning aitab hoida veresuhkrutaseme normaalsena," selgitas Õigemeel.

Danonki ja uuringufirma Mindshare poolt Baltimaade lapsevanemate hulgas läbi viidud laste toitumise ja vahepalade söömise uuringu tulemused näitavad aga, et 21 protsenti lapsevanematest Eestis annab oma lapsele ühe või mitte ühtegi vahepala päevas ning 8 protsenti lastest saab rohkem kui 3 vahepala päevas.

Sotsioloogi Pille Peetersoo sõnul tekitab vahepalade vahele jätmine toidukordade vahel näljatunnet, mis tekitab isu ebatervislike toitude järele. Liigsete vahepalade pakkumisel tekib oht ülesöömiseks.

Samas on Eesti lapsevanemad võrreldes lätlaste ja leedulastega siiski teadlikumad tervisliku toitumise põhimõtetest - Lätis ja Leedus toitub vale regulaarsusega vastavalt 48 protsenti ja 41 protsenti koolieelikutest.

Puudulikud teadmised

Probleemiks on lapsevanemate vähene teadlikkus või vahepaladega seotud väärarusaamad. Ligi 30 protsenti eestlastest, 46 protsenti leedulastest ja koguni 74 protsenti lätlastest arvavad, et vahepalade söömine ei ole lapsele kasulik! Lapsevanemad seostavad vahepalasid valesti toitumise, ülekaalulisuse ja seedehäirete põhjustamisega.

Tegelikult on ülekaalulisuse ja seedehäiretega seotud vaid ebatervislikud vahepalad. Õiged ja sobivad vahepalad, mida lapsele anda, on Õigemeele sõnul näiteks aedviljalõigud, marjad ja puuviljad, pähklid, isetehtud smuutid ja naturaalsest piimast jogurt.

Pikaajaline mõju

Tervise Arengu Instituudi eksperdi Kristin Salupuu sõnul on ebaregulaarne toitumine üks põhjustest, miks ka Eestis kasvab aasta-aastalt terviseprobleemidega laste arv. "Kahjuks on ülekaaluliste ja diabeedihaigete hulk Eestis järjest noorenenud ja suurenenud. Neid terviseprobleeme ei seostata aga konkreetselt ühegi toidu tarbimisega, vaid laiemalt tasakaalustamata ja ebaregulaarse toitumisega. Toitumine on koht, kus lapsevanem peab kindlasti olema oma lapsele eeskujuks ja juba väiksena õpetama, kuidas tervislikult süüa," rääkis Salupuu.

Reelika Õigemeel soovitab laps toiduvalmistamisse kaasata, et õpetada tervisliku toitumise põhimõtteid maast madalast. "Laps on julgem uusi toitusid maitsma ja sööma, kui ta on saanud osaleda nende valmistamisel."

Uuringufirma Mindshare viis uuringu läbi jaanuaris 2017, kasutades CAWI veebiküsitlusmeetodit. Uuringus osalesid eelkooliealiste (3-6 aasta vanuste) laste vanemad – kokku 750 lapsevanemat, igast riigist 250 inimest.


Mitu korda päevas sööb Sinu laps? Mis on tavaliselt vahepalaks?