Traagiline õnnetus meenutab, miks koju suitsuandurite paigaldamine on elutähtis

Traagiline õnnetus meenutab, miks koju suitsuandurite paigaldamine on elutähtis

12. Dec 2019, 17:30 Emmede Klubi Emmede Klubi

Teisipäeva hilisõhtul juhtus Tartu lähistel Ihastes erakordselt traagiline tuleõnnetus, milles hukkus terve pere  ema (27), isa (38) ja kolm poega (seitsme-, kolme- ja üheaastane).

Tulekahju avastasid naabrid, selleks hetkeks oli maja juba leekides. Kell 23.58 väljakutse saanud päästjad jõudsid Koidutähe tänavale kiiresti - kuue minutiga, kuid hoone oli juba tuld sedavõrd täis, et siseneda sellesse kohe ei saanud. 

Kui kustutustöödega väljast sisse liikunud päästjad majja jõudsid, leiti sealt viis hukkunut. 

Esialgse uurimise järgi saavad päästjad öelda, et tuli sai alguse külmkappide juurest. Kas otseselt külmikust või selle lähedal elektrijuhtmestikust, selgub ekspertiisis. 

Külmkapp on väga levinud tulekahju algataja. Ka Eesti kodudes süttib igal aastal mitu külmkappe, sel aastal on päästeameti info kohaselt külmkapist süttinud elumaja ka Viljandimaal. Esiteks on külmik kodumasin, mis alati töötab, mida ei lülitata välja ka kodust ära ega magama minnes. Eriti kipuvad rikke tõttu süttima vanemad külmikud. Seega on uus külmkapp üks kodumasin, millesse tasuks kindlasti esmajoones investeerida. Samuti soodustab külmik tulekahjusid seetõttu, et selle tagant ei koristata ja sinna koguneb palju tolmu, mis põleb hästi. 

Väga probleemsed kodutulekahjude põhjustajad on ka vananenud elektrisüsteem või ebaprofessionaalselt teostatud elektritööd (mille tõttu tekib nt ülekoormus). 

Tõeliselt saatuslikuks sai perele ilmselt aga see, et esialgseil andmeil puudusid majast suitsuandurid. Tuli liigub majas väga kiiresti ning juba peatselt pärast tulekahju puhkemist võivad inimesed olla vingugaasi poolt kahjustatud ega ole enam võimelised ennast päästma. Vingugaas vähendab esmalt mõtlemis- ja tegutsemisvõimet, siis juba tapab. Enamikel juhtudel tapab vingugaas öösel magava inimese juba enne, kui ta jõuab tulekahju peale ärgata või tuli tema kehani jõuab. 

Suitsuanduri võiks kindlasti paigaldada magamistoa või -tubade ees asuva toa või esiku lakke, kuid igaks petteks ka kõigisse teistesse elutubadesse. Suitsuandurit ei paigaldata vaid otse kööki või vannituppa, kus see võib valehäiret anda. Kord kuus tuleb kontrollida suitsuanduri töökorda, vajutades kontrollnupule. 

Suitsuandur annab tulekahjust teada kohe, kui see puhkeb. Valju piiksumist kuulevad nii elanikud ise, ka magades, kui loodetavasti ka naabrid. Suitsuandurid saab ühendada ka valvesüsteemiga, mispuhul häire jõuab kohe turvafirmasse ka juhul, kui inimesi ennast pole kodus või nad pole võimelised tegutsema. 

(Allikas: Päästeamet, kodutuleohutuks.ee)

 

Kas Sinu kodus on juba suitsuandurid kõigis tubades peale köögi ja vannitoa?