Teemad, millest tänapäeva laste kuuldes rääkida ei tohiks

Teemad, millest tänapäeva laste kuuldes rääkida ei tohiks

14. Jul 2023, 17:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vanasti oli kombeks, et lastele täiskasvanute asju ei räägitud. Lapsed arvasid, et beebisid toob kurg või leitakse neid kapsalehe alt ning tüdrukud said "päevadest" suure ehmatusega teada alles siis, kui need algasid. Täna teame, et ka nendest asjadest tuleb lastega rääkida. Mis on aga teemad, mida laste kuuldes ei tohiks rääkida tänapäevaste teadmiste järgi?

1. Pereliikmete kohta halvasti ütlemine

Ükskõik, mida su eksabikaasa, ema või äi nüüd jälle teinud on - laste ees ära neid sarja. Esiteks tekitab oma enda lähedastest halvasti mõtlemine lapses väga suurt segadust ja konflikti, teiseks õpetab see last pereliikmeid mitte austama.

2. Teiste inimeste, ka võõraste halvustamine

Kuigi eriti oluline on hoiduda lapse ees tema lähedastest halvasti rääkimisest, tuleks muidugi hoiduda üleüldiselt teistest inimestest halvasti rääkimisest. Lapsed õpivad meie käitumise mitte tegude järgi. Me ei saa oodata, et lapsed ei nori koolis eakaaslaseid, kui norime ise kodus teiste täiskasvanute (ka kuulsuste, suunamudijate jms) välimust, mõtteid, tegusid, väljaütlemist vms.

3. Partneriga kaklemine

Lapse ees viisakalt vaielda on täiesti okei, sest see õpetab lapsele, et inimesed ei ole alati ühel meelel, kuid eriarvamusi saab rahulikult rääkides lahendada ning kompromissini jõuda. Lapse ees teise vanemaga tülitsemine või kaklemine jäägu aga privaatseks, sest oma vanemate kalkluste kogemine põhjustab lastes tohutut stressi ja ärevust. Vanemate tüli vahele jääv laps tunneb end hirmunult ja abituna, aga ta võib tunda ka vastutust oma vanemate halva tuju või lepitamise ees. Kummatigi õpetate nii ka lapsele, et erimeelsusi lahendatakse kakeldes...

4. Lasteaia, kooli või õpetajate kritiseerimine

Sa ei pruugi lapse õppeasutusega rahul olla, kuid laps ei tohi sellest kuulda. Laps usub ja usaldab oma vanemat ning kui vanem ei usu või usalda kooli, kaob ka lapse usk ja seeläbi kiirelt huvi ja motivatsioon õppimise vastu. Probleemide korral räägi otse õpetajaga või kooli juhtkonnaga. 

5. Tulised teemad

Teemad, mida vanematel ilmselgelt ei sobi laste kõrvade kuuldeulatuses arutada, on seksuaalelu detailid, majanduslikud probleemid, abieluprobleemid ning traagiliste, vägivaldsete või hirmutavate ühiskondlike sündmuste detailid. Kui lapsel on nendel teemadel küsimusi, siis tuleb muidugi vastata, kuid lapse arengutasemele vastaval viisil ja detailsuse astmes. 

 

Millistest teemadest teie peres laste ees ei räägita?