Tasuta rakendus aitab säästa nutiseadet vaatava lapse silmi

Tasuta rakendus aitab säästa nutiseadet vaatava lapse silmi

12. May 2016, 13:13 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti jõudis Androidi poodi tasuta mobiiliäpp, mis aitab lastel hoida telefoni silmadest ideaalsel vaatekaugusel ja hoida seeläbi silmade tervist.

Rakendus töötab nii: kui nutiseadet hoitakse silmadele liiga lähedal, ilmub näotuvastustarkvara abil ekraanile sõbralik animatsioon, mis lülitab ekraani välja. Tarkvara avab ekraani uuesti alles siis, kui mobiilseadet hoitakse näost vähemalt minimaalsel soovitatud kaugusel.

Rakendus töötab nutiseadmes vaikimisi. Lapsevanemad saavad selle salasõna abil aktiveerida. Rakendus kannab nime Samsung Safety Screen ja on kõikidele Android-seadmetele tasuta saadaval Google Play poes.

Silmanägemise edendamisele suunatud ülemaailmse organisatsiooni Vision Council uuringuandmete kohaselt on lühinägelikkuse esinemissagedus suurenenud. Teadlaste hinnangul on põhjused nii geneetilised kui ka keskkonnategurid: digitaalseadmete kasutamise pidev kasvamine ja üha vähenev kokkupuude loomuliku valgusega vabas õhus.

"Elektrooniliste seadmete – mobiiltelefonide ja tahvelarvutite – kasutamine kasvab äärmiselt kiiresti kõikides vanuserühmades: neid kasutatakse meelelahutuseks nagu filmide vaatamine või mängude mängimine. Aga ka hariduses, kuna paljud koolid on hakanud kasutama tahvelarvutit õppetöös. Lapsed kasutavad sageli oma seadmeid pikka aega, hoides neid oma silmadele liiga lähedal. See aga pole hea ja võib nägemist kahjustada," ütles kaitsva rakenduse looja Samsungi Eesti tooteekspert Henry Tiitus.

Qvalitas Arstikeskuse optometristi Birgit Vaarandi sõnul on tegemist tervitatava algatusega, mis juhib tähelepanu vajadusele silmi nutiseadmeid kasutades kaitsta. Vaarandi märkis, et on väga hea, kui rakendus juhib laste tähelepanu turvalisele vaatamiskaugusele, aga silmade kaitse seisukohalt veelgi tähtsam on pauside tegemine – ühes tunnis peaks olema minimaalselt kuus minutit ekraanist puhkepausi ja kaugusesse vaatamist.

Turvaekraani rakenduse Samsung Safety Screen rakendus pälvis märtsikuisel loovusfestivalil Dubai Lynx auhinna mobiiliseadmete kategoorias.

 

Kas Sinu laps vaatab vahel täiskasvanute nutiseadmeid? Kas uuest rakendusest võiks olla tema silmade kaitsmiseks kasu?