Surmavalt haiged lapsed räägivad, mida nad oma elus kõige rohkem hindavad

Surmavalt haiged lapsed räägivad, mida nad oma elus kõige rohkem hindavad

06. Feb 2018, 15:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

Illustratiivne foto: Freepik


Lõuna-Aafrika vabariigi lastearst Alastair McAlpine võttis ette emotsionaalselt raske, kuid tänuväärse projekti: ta küsis surmavalt haigete, palliatiivsel ravil olevate laste käest, mida nad oma elus kõige rohkem hinnanud on.

Mitte ükski laps ei öelnud, et ta oleks tahtnud oma elu jooksul rohkem televiisorit vaadata, sotsiaalmeediat kasutada, tülitseda või haiglaseinte vahel viibida.

Mitmed lapsed nimetasid esmajoones oma lemmikloomaga veedetud aega, öeldeks näiteks: "Ma armastan Rufust, tema naljakas haukumine ajab mind naerma," või: "Mulle meeldib, kui Ginny ronib öösel mulle kaissu ja nurrub." 

Kõik lapsed hindasid elus enim ja pidasid kõige tähtsamaks oma perega koos veedetud aega. "Emme ja issi on kõige paremad," "Minu õde kallistab mind alati nii kõvasti, "Mitte keegi ei armasta mind nii palju nagu emme," ütlesid lapsed. Kusjuures, paljud lapsed rääkisid oma vanematest lisades, et tunnevad oma ema või isa pärast muret, sest nad on väga kurvad.  "Ma muretsen emme pärast, sest ta tundub väga kurb," ütles üks. "Jumal hoolitseb minu emme ja issi eest, kui mind enam pole," sõnas teine. 

Kõik lapsed märkisid, et nad armastasid jäätist, ning kõik lapsed ütlesid, et nad armastasid lugusid kuulata - eriti seda, kui vanemad lugesid neile raamatuid ette. Lapsed nimetasid oma lemmiktegevusena elus ka rannas ja ujumas käimist. "Isegi mu silmad ei valutanud siis," ütles üks. Lapsed armastavad väga oma mänguasju ja lemmikuid karaktereid. 

Mitmed lapsed hindasid oma elus inimsuhteid, mis ei muutunud haiguse tõttu. "Mu tõelised sõbrad ei hoolinud, kui mul juuksed ära kukkusid," ütles üks. "Jane tuli mulle pärast operatsiooni külla, ja ta ei pannud seda haava isegi tähele," sõnas teine. Pea kõik lapsed hindasid inimeste omadustest enim just lahkust. Näiteks ütlesid lapsed: "Minu vanaema on minu vastu nii hea. Ta ajab mind alati naerma," "Jonny andis mulle pool oma võileivast, kui ma enda oma ei söönud. See oli väga kena," ja "Mulle meeldib, kui see sõbralik õde on siin. Ta on nii lahke. Siis on vähem valus." 

Pea kõik lapsed mainisid naljatlemist ja naermist. On ju teada, et naer vähendab tõepoolest valu. "See mustkunstnik on nii totakas! Tema püksid kukkusid alla ja ma ei saanud naermist lõpetada!" "Minu issi teeb naljakaid nägusid, ma armastan seda!" "Minu kõrvalvoodi poiss tegi puuksu! Haha!" 

Õppetund? Ole teiste inimeste vastu sõbralik ja lahke. Loe rohkem raamatuid. Veeda oma perega aega. Minge randa. Visake nalja. Kallista oma koera. Ütle nendele erilistele inimestele oma elus, et armastad neid. Ja naudi jäätist! Need on asjad, mida oleksid oma elus soovinud rohkem teha lapsed, kellele pole kingitud võimalust täiskasvanuks saada. 

 

Originaalsissekanded Twitteris inglise keeles:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Küsi oma lapse käest juba täna: mida sa kõige rohkem armastad, nida sa tahaksid oma elus rohkem teha? Ning tehke seda!