Spordiarst: Lapsi ei peaks sundima trenni tegema!

Spordiarst: Lapsi ei peaks sundima trenni tegema!

30. Jun 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Enne trenni tuleks tervislik seisund üle vaadata

Iga laps on isiksus ja neid ei tohiks sundida sporti tegema. Kuid vanemate ülesanne on motiveerida järglasi füüsiliseks aktiivsuseks. Enne trenniga alustamist on oluline veenduda, et laps on hea tervise juures, tal on korralik trennivarustus ja tahe teha sporti. Selleks, et vanemad saaksid veenduda, kas laps on näiteks jooksmiseks valmis, on tarvis õigeaegselt tervisekontroll teha.

Laps treenib ennast mängimise käigus

Lapsed tahavad rohkem trenni teha, kui see on seotud mängimisega, mis lubab olla koos sõpradega ja on lõbus. 6-12 aastased lapsed võiksid tegeleda spordiga, kus jooksmine on oluline osa - näiteks kergejõustik, korvpall, saalihoki jne.

Need spordialad aitavad tugevdada südant, hingamiselundeid ja treenida kere skeletilihaseid. Lapsed võiksid ka lihtsalt piisavalt aega veeta aktiivselt mängides -joostes, hüpates ja mängides.

Edu võti - harjutamine

Jooksmiseks harjutamisel tuleks alustada kohapeal sörkimise ja hingamisharjutustega. Tuleb tähele panna, et nagu täiskasvanutel, võib ka lastel põhjustada halvast itasakaalustatud trenn vigastusi. Seetõttu on väga oluline suurendada treeningu intensiivsust järk-järgult.

Sportimisel tuleb jälgida lapse tervislikku seisundit

Laps võib jooksust osa võtta, kui ta seda armastab ja naudib ja ta tervis sellest ei halvene. Kui ta millegi üle kaebab võib kiirust vähendada või järgmine kord uuesti proovima. Ülekoormuse vältimiseks tuleks lasta lapsel ise jooksmise kiirust ja puhkehetki valida.

Teisalt peaksid vanemad arvestama, et enamik lapsi läbib finishi "ülekoormuse" grimassiga, mis ei ole tegelikkusega seotud - ta on väga keskendunud ja annab endast viimasel hetkel parima. Peale võistlust tuleks last jälgida ja aeg-ajalt küsida, kuidas ta ennast tunneb. Sarnaselt on tähtis ka juua - nii jooksu ajal kui ka peale seda, et keha säilitaks niiskustasakaalu.

Mida jooksmise ajal kanda?

Et sport tekitaks positiivseid emotsioone ja tähelepanu saaks täiel rinnal sportimisele kuluda, soovitatakse, et riietus peaks olema kerge, mugav ja värviline. Seljas võiks olla mitu õhukest kihti riideid, et oleks kergem temperatuurikõikumiste järgi riides olla. Jalas peaks kindlasti olema mugavad sportlikud sobilikud jalanõud.

Emmede Klubi