Ohutu mänguväljak on lastele ohtlik!?

Ohutu mänguväljak on lastele ohtlik!?

15. Apr 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas sulle tundub, et laste mänguväljakud on viimaste aastakümnetega muutunud tunduvalt riskivabamaks? Sa pole üksi. Mänguväljakuid on muudetud nii, et sealsed artaktsioonid oleksid ohutumad - et lapsed ei kukuks ega saaks viga.

Nüüd on aga hakatud arutlema, kas see ikka on õige suund, või on riskantsemad mänguväljakud laste arengule kasulikumad.

Nimelt annetas Kanada mittetulundusühing Lawson Foundation 2.7 miljonit dollarit, et Kanada mänguväljakuid taas pisut riskantsemaks muuta. See tähendab näiteks, et atraktsioonid on kõrgemad, pinnad kõvemast materjalist ja turvapiirdeid on vähem.

Eesmärk on julgustada lapsi füüsiliselt aktiivsem olema ja rohkem õues mängima. Mida etteantumad on mängud, seda vähem need lapsi huvitavad. Mida seikluslikumad on mängud, seda rohkem need lapsi huvitavad. Läbi mängu peavad lapsed ka õppima riske ise hindama ja vältima.

Psühhiaater Shimi Kang nõustub, et tänapäeva lapsevanemad peaksid lastel veidi vabamalt mängida laskma. Vanemate jaoks on liiga tähtis ennetada kergeid kukkumisi ja marraskil põlvi. "Mida rohkem me oma lapsi kaitseme, seda enam me nad ohtu seame," ütleb ta.

Kanada lastearstid on aga öelnud, et just tänu mänguväljakute ohtumaks muutmisele viimaste aastakümnete jooksul on lapsi haiglaravile viinud vigastuste hulk kõvasti vähenenud.

Ühes hiljutises uuringus leiti, et mängukeskkond, mis võimaldab lapsel riske võtta, muudab mänguaja pikemaks ja edendab sotsiaalseid suhteid, loovust ning vastupidavust.

Shimi Kang annab lapsevanematele nõu: "Ärge mõelge, et mäng on lihtsalt üks lõbus asi, mille käigus laps loodetavasti haiget ei saa. Mõelge, et mäng on lapsepõlve püha osa, mis on evolutsiooni käigus välja kujunenud selleks, et inimesed saaksid areneda ohutul ja tervislikul viisil."

(Allikas: CBS Canada


Millist suunda pooldad Sina: kas mänguväljakuid peaks muutma turvalisemaks või riskantsemaks? Või on Eesti mänguväljakud "parajad"?